Sieć szpitali: szef NFZ zapewnił, że 154 ośrodki kardiologiczne otrzymają kontrakty

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 marca 2017 16:32


Sieć szpitali: szef NFZ zapewnił, że 154 ośrodki kardiologiczne otrzymają kontrakty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po wprowadzeniu sieci szpitali 154 ośrodki kardiologiczne - w tym małe monoprofilowe szpitale, które opiekują się np. pacjentami z zawałem serca - otrzymają kontrakty z NFZ - poinformował we wtorek (21 marca) p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna. O zapewnienie im finansowania apelowali kardiolodzy.

Jacyna we wtorek uczestniczył w konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

Projekt zmiany zasad finansowania szpitali od samego początku budził obawy kardiologów. Podczas spotkania kardiolodzy oceniali, że w konsekwencji wejścia w życie ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali wiele ośrodków kardiologicznych, szczególnie mniejszych i monoprofilowych, może nie otrzymać finansowania ze środków publicznych. Ich zdaniem, likwidacja tych placówek utrudniłaby pacjentom dostęp do leczenia i zwiększyłaby kolejki.

- Kardiolodzy wprowadzili sieć już przed dziesięciu laty, to jest sieć wysokospecjalistycznych ośrodków kardiologicznych współpracujących ze sobą w zabiegach ratujących życie, ale również współpracujących z dużymi regionalnymi ośrodkami kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej; tworzą pewien model, który przekłada się na bardzo dobre wyniki leczenia - przekonywał przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK prof. Jacek Legutko.

Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ prof. Dariusz Dudek zwracał uwagę, że obecnie 65 proc. zabiegów angioplastyki wieńcowej wykonywanych jest w małych ośrodkach. Oszacował także, że 70 proc. pacjentów małych ośrodków to pacjenci z ostrym zespołem wieńcowych (w dużych ośrodkach jest wykonywanych więcej zabiegów planowych).

- Jeżeli w dużej sieci szpitali zgubimy te małe jednostki, to jest to nieporozumienie - ocenił.

P.o. dyrektor ds. lecznictwa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu prof. Krystian Wita szacował, że do sieci szpitali wejdzie ok. 60 placówek kardiologicznych, a finansowanie w wyniku przeprowadzonych zmian otrzyma dodatkowo maksymalnie 40 ośrodków. Wita ocenił, że powinno działać ok. 140-150 ośrodków, aby w pełni zagwarantować dostęp do kardiologii interwencyjnej.

Podczas konferencji Jacyna zapewnił, że wskazywane przez środowisko kardiologów 154 ośrodki kardiologiczne, w tym także monoprofilowe ośrodki kardiologii interwencyjnej, otrzymają finansowanie z NFZ. Oznacza to, że część z nich zostanie zakwalifikowana do sieci szpitali, pozostałe natomiast otrzymają kontrakt po przeprowadzonych konkursach.

Zdaniem PTK jeden ośrodek kardiologii interwencyjnej powinien przypadać na 200-250 tys. mieszkańców, a czas dojazdu do niego z miejsca zachorowania nie powinien przekraczać 30 min. Odnosząc się do tych postulatów, Jacyna zapewnił, że Narodowy Fundusz Zdrowia chce do postępowań konkursowych w całości wdrożyć wytyczne PTK np. co do liczby pacjentów objętych opieką przez ośrodek kardiologiczny. Zastrzegł jednocześnie, że pod uwagę będą brane także wnioski płynące z map potrzeb zdrowotnych.

Resort planuje, że po wprowadzeniu sieci szpitali część świadczeń będzie kontraktowana na dotychczasowych zasadach (czyli placówka otrzyma pieniądze za każde wykonane świadczenie). Jednym z takich świadczeń ma być koordynowana opieka nad pacjentem po zawale serca; we wtorek Jacyna poinformował, że NFZ kończy prace nad zarządzeniem w tej sprawie.

- W ramach programu koordynowanej opieki nad pacjentem z zawałem planujemy wykupienie dodatkowych świadczeń - poza tymi, które dzisiaj są w kontraktach - jeżeli chodzi o ambulatoryjną opiekę zdrowotną i rehabilitację kardiologiczną - powiedział Jacyna. Jego zdaniem, poprawi to m.in. efektywność kontynuacji leczenia pacjenta kardiologicznego.

- Mamy środki finansowe na uruchomienie programu opieki koordynowanej, mamy środki na odpowiednie zakontraktowanie dodatkowych świadczeń poza siecią szpitali, więc ośrodki kardiologii interwencyjnej nie mają podstaw do niepokoju, jeżeli chodzi o możliwość zakontraktowania świadczeń - zapewnił Jacyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR