
Po wprowadzeniu sieci szpitali 154 ośrodki kardiologiczne - w tym małe monoprofilowe szpitale, które opiekują się np. pacjentami z zawałem serca - otrzymają kontrakty z NFZ - poinformował we wtorek (21 marca) p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna. O zapewnienie im finansowania apelowali kardiolodzy.
Jacyna we wtorek uczestniczył w konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).
Projekt zmiany zasad finansowania szpitali od samego początku budził obawy kardiologów. Podczas spotkania kardiolodzy oceniali, że w konsekwencji wejścia w życie ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali wiele ośrodków kardiologicznych, szczególnie mniejszych i monoprofilowych, może nie otrzymać finansowania ze środków publicznych. Ich zdaniem, likwidacja tych placówek utrudniłaby pacjentom dostęp do leczenia i zwiększyłaby kolejki.
- Kardiolodzy wprowadzili sieć już przed dziesięciu laty, to jest sieć wysokospecjalistycznych ośrodków kardiologicznych współpracujących ze sobą w zabiegach ratujących życie, ale również współpracujących z dużymi regionalnymi ośrodkami kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej; tworzą pewien model, który przekłada się na bardzo dobre wyniki leczenia - przekonywał przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK prof. Jacek Legutko.
Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ prof. Dariusz Dudek zwracał uwagę, że obecnie 65 proc. zabiegów angioplastyki wieńcowej wykonywanych jest w małych ośrodkach. Oszacował także, że 70 proc. pacjentów małych ośrodków to pacjenci z ostrym zespołem wieńcowych (w dużych ośrodkach jest wykonywanych więcej zabiegów planowych).
- Jeżeli w dużej sieci szpitali zgubimy te małe jednostki, to jest to nieporozumienie - ocenił.
P.o. dyrektor ds. lecznictwa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu prof. Krystian Wita szacował, że do sieci szpitali wejdzie ok. 60 placówek kardiologicznych, a finansowanie w wyniku przeprowadzonych zmian otrzyma dodatkowo maksymalnie 40 ośrodków. Wita ocenił, że powinno działać ok. 140-150 ośrodków, aby w pełni zagwarantować dostęp do kardiologii interwencyjnej.
Podczas konferencji Jacyna zapewnił, że wskazywane przez środowisko kardiologów 154 ośrodki kardiologiczne, w tym także monoprofilowe ośrodki kardiologii interwencyjnej, otrzymają finansowanie z NFZ. Oznacza to, że część z nich zostanie zakwalifikowana do sieci szpitali, pozostałe natomiast otrzymają kontrakt po przeprowadzonych konkursach.
Zdaniem PTK jeden ośrodek kardiologii interwencyjnej powinien przypadać na 200-250 tys. mieszkańców, a czas dojazdu do niego z miejsca zachorowania nie powinien przekraczać 30 min. Odnosząc się do tych postulatów, Jacyna zapewnił, że Narodowy Fundusz Zdrowia chce do postępowań konkursowych w całości wdrożyć wytyczne PTK np. co do liczby pacjentów objętych opieką przez ośrodek kardiologiczny. Zastrzegł jednocześnie, że pod uwagę będą brane także wnioski płynące z map potrzeb zdrowotnych.
Resort planuje, że po wprowadzeniu sieci szpitali część świadczeń będzie kontraktowana na dotychczasowych zasadach (czyli placówka otrzyma pieniądze za każde wykonane świadczenie). Jednym z takich świadczeń ma być koordynowana opieka nad pacjentem po zawale serca; we wtorek Jacyna poinformował, że NFZ kończy prace nad zarządzeniem w tej sprawie.
- W ramach programu koordynowanej opieki nad pacjentem z zawałem planujemy wykupienie dodatkowych świadczeń - poza tymi, które dzisiaj są w kontraktach - jeżeli chodzi o ambulatoryjną opiekę zdrowotną i rehabilitację kardiologiczną - powiedział Jacyna. Jego zdaniem, poprawi to m.in. efektywność kontynuacji leczenia pacjenta kardiologicznego.
- Mamy środki finansowe na uruchomienie programu opieki koordynowanej, mamy środki na odpowiednie zakontraktowanie dodatkowych świadczeń poza siecią szpitali, więc ośrodki kardiologii interwencyjnej nie mają podstaw do niepokoju, jeżeli chodzi o możliwość zakontraktowania świadczeń - zapewnił Jacyna.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych