Śląskie: zatrzymany fałszywy policjant; chciał oszukać starsze małżeństwo

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 czerwca 2018 14:06


Śląskie: zatrzymany fałszywy policjant; chciał oszukać starsze małżeństwo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 62-latek, który, udając policjanta, próbował wyłudzić od starszego małżeństwa z Mysłowic 80 tys. zł. Po odbiór gotówki zgłosił się, podając się za kuriera sądowego. Oszusta ujął sąsiad małżeństwa i przekazał go policjantom.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał siedem zarzutów. W podobny sposób udało mu się wyłudzić co najmniej 110 tys. zł - podała we wtorek (19 czerwca) śląska policja.

W ubiegłym tygodniu w domu starszego małżeństwa z Mysłowic zadzwonił telefon. Osoba podająca się za policjanta poinformowała o wypadku samochodowym ich syna i konieczności zapłacenia 80 tys. zł na pokrycie szkód. Lokator, podejrzewając że może to być próba oszustwa, zadzwoniło do sąsiada i wyszedł przed dom. Tam czekał już mężczyzna, który podał się za kuriera sądowego, mającego odebrać gotówkę.

- W tym samym czasie przed dom przyszedł również sąsiad, co spowodowało, że oszust stał się nerwowy i zaczął odchodzić w kierunku zaparkowanego kilka metrów dalej samochodu. Widząc takie zachowanie, pokrzywdzony zadzwonił po policję, a sąsiad ujął mężczyznę i przekazał patrolowi, który przyjechał na miejsce. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej izby zatrzymań - relacjonowała policja.

Zatrzymany to mieszkaniec powiatu będzińskiego. Okazało się, że ma już na koncie podobne oszustwa - przedstawiono mu siedem zarzutów. Pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 110 tys. zł. Decyzją sądu 62-latek został aresztowany na trzy miesiące. Jak podają policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy, trwa ustalanie kolejnych osób zamieszanych w oszustwa i ich ofiar.

Mimo wielu informacji o próbach oszustw "na wnuczka" i "na policjanta" funkcjonariusze ciągle otrzymują sygnały o podobnych przypadkach. Apelują o czujność - zwłaszcza do seniorów.

Przestępcy ciągle modyfikują metody wyłudzania pieniędzy. Czasem, podając się za policjantów, w rozmowie telefonicznej przekonują starsze osoby, że uczestniczą w tajnej akcji. Każą wypłacić pieniądze z banku i wrzucić je do kosza na śmieci we wskazanym miejscu, by zwabić rzekomego przestępcę.

Na początku czerwca policjanci z Żor tylko w jeden weekend odnotowali całą serię prób oszustw "na wnuczka" i "na policjanta". Oszuści usiłowali wyłudzić w sumie ponad 400 tys. zł. Dzwoniąc do mieszkańców, podawali się za krewnych, a także za prokuratora z Anglii i brytyjską policjantkę.

Na początku grudnia ub.r. policjanci z Katowic zatrzymali 23-latka, który podawał się za policjanta i próbował wyłudzić 30 tys. zł od 83-latka. Przed oszustwem uchroniła seniora reakcja pracowników banku, którzy w porę zaalarmowali funkcjonariuszy, gdy starszy pan przyszedł wypłacić pieniądze z konta.

Także w grudniu policja z Zabrza opublikowała wizerunki dwóch mężczyzn, którzy oszukali 72-latka metodą "na policjanta". Przekonany, że uczestniczy w tajnej akcji, przekazał im 50 tys. zł. Policja opublikowała film z kamer monitoringu, które zarejestrowały sprawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR