Sondaż: Polacy wolą szybciej na emeryturę, nawet znacznie niższą

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 stycznia 2016 09:12


Sondaż: Polacy wolą szybciej na emeryturę, nawet znacznie niższą Ponad 60 proc. ankietowanych popiera prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego. Fot. Fotolia

Staż pracy jako dodatkowe kryterium przejścia na emeryturę zyskał akceptację aż 76 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Panel Badawczy Ariadna. O wynikach sondażu informuje "Dziennik Gazeta Prawna", który zlecił badanie.

Zdaniem ekspertów: "Polacy chcą szybko pobierać świadczenia, nawet jeśli będą one niskie".

Ankieta pokazuje, że Polacy (ponad 60 proc. ankietowanych) popierają prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego i przywracający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przeciwnego zdania było 27 proc. uczestników ankiety.

"Takie wyniki są po myśli związkowców" - czytamy w artykule. Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika Solidarności Marka Lewandowskiego: - To pokazuje coś, o czym mówiliśmy w momencie wprowadzania wydłużenia wieku emerytalnego, że społeczeństwo jest temu przeciwne i nie można wprowadzać reformy szybko bez zdobycia społecznej akceptacji".

Inaczej widzi problem rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. - To pokazuje, że nasi obywatele nie mają pojęcia, jak wygląda system emerytalny i od czego zależy wysokość emerytury - powiedziała w wypowiedzi dla "DGP".

- Zapewne wiele z tych osób zakłada, że przejdą na emeryturę i będą nadal pracować - zauważa z kolei Jakub Borowski, który pracuje jako główny ekonomista w Credit Agricole. Podkreśla, że ludzie nie rozumieją,iż wysokość świadczeń zależy od tego, ile się nazbierało oraz ile się będzie żyło, a nie od stażu pracy.

Komentując poparcie dla idei uczynienia stażu jednym z kryteriów przechodzenia na emeryturę "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że wynik sondażu "może być istotnym politycznym argumentem dla zmiany prezydenckiego projektu ustawy, który zajmuje się obecnie Sejm".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.