Spadkobiercy łatwiej odzyskają pieniądze z banku

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   08 grudnia 2015 11:26


Spadkobiercy łatwiej odzyskają pieniądze z banku Na tzw. "martwych kontach" znajduje się ok. 15 mld zł. Fot. PTWP Andrzej Wawok

Od lipca 2016 r. spadkobiercy w łatwy sposób będą mogli dowiedzieć się o tym, czy ich zmarli bliscy posiadają na swoich rachunkach bankowych jakieś oszczędności. Jak to będzie wyglądało?

Spadkobiercy często nie potrafią ustalić, ile i w jakich bankach, zmarła osoba posiadała swoje produkty. Bez posiadania umowy, którą zawarł z bankiem zmarły, trudno cokolwiek ustalić. Jedynym sposobem jest skontaktowanie się ze wszystkimi istniejącymi instytucjami i zwrócenie się z prośbą o podanie szczegółów. Banki mogą jednak odmówić udzielenia takiej informacji, zasłaniając się tajemnicą bankową. W związku z tym na martwych kontach znajduje się ok. 15 mld zł.

Zmiany zakładają utworzenie centralnej bazy rachunków. Spadkobiercy oraz posiadacze kont będą mogli dowiedzieć się z niej o wszystkich założonych rachunkach danej osoby w bankach oraz SKOK-ach.

Wprowadza się obowiązek informowania klientów otwierających rachunki o wskazaniu osób uprawnionych do konta na wypadek śmierci. Wszystkie banki muszą więc poprosić o dane takiej osoby. W przypadku śmierci właściciela rachunku, zostanie ona niezwłocznie poinformowana przez bank o możliwości uzyskania środków znajdujących się na kontach czy depozytach.

Po wprowadzeniu w życie ustawy, instytucje finansowe będą miały obowiązek kontroli długo nieużywanych kont, na których znajdują się środki. Jeśli od ostatniej czynności wykonanej na rachunku minie 5 lat - bank będzie musiał wystąpić o udostępnienie danych z rejestru PESEL, by ustalić, czy klient żyje.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.