Specjalne emerytury od prezesa ZUS lub premiera

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   29 grudnia 2015 11:27


Specjalne emerytury od prezesa ZUS lub premiera W latach 2010-14 prezes ZUS przyznał 5413 specjalnych świadczeń - wszystkie w wysokości minimalnej emerytury (dziś to 880,45 zł brutto). Fot. Fotolia

Jeśli komuś nie przysługuje emerytura, renta ani żadne inne z wypłacanych przez ZUS świadczenie, może wnioskować o emeryturę specjalną - donosi Gazeta Wyborcza.

Kto nie spełnia warunków do otrzymania ustawowej lub wcześniejszej emerytury, może skorzystać ze świadczeń specjalnych. Występuje się o nie najczęściej do prezesa ZUS. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

Wnioskodawca musi być (lub był w przeszłości) ubezpieczony; może także być członkiem najbliższej rodziny pozostałym po ubezpieczonym (dzieci, małżonek). Kolejnym warunkiem jest brak możliwości otrzymywania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności, np. choroby. Wnioskujący nie może też mieć możliwości podjęcia pracy lub działalności objętej ubezpieczeniami społecznymi ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek. Ostatnim warunkiem jest brak niezbędnych środków na utrzymanie.

Aby dostać świadczenie w drodze wyjątku, trzeba złożyć wniosek - osobiście lub przez pełnomocnika - w centrali ZUS albo w dowolnej jego jednostce. Jeśli ZUS odmówi przyznania świadczenia specjalnego, można odwołać się najpierw do samego zakładu ubezpieczeń, a później do sądu.

„W szczególnie uzasadnionych przypadkach" emerytury specjalne może przyznać premier. Te szczególne przypadki to np. zasługi w polityce, kulturze czy sporcie.

Jak informuje GW, w latach 2010-14 prezes ZUS przyznał 5413 specjalnych świadczeń - wszystkie w wysokości minimalnej emerytury (dziś to 880,45 zł brutto). Premier Donald Tusk przyznał 305 świadczeń specjalnych (od 250 zł do 4 tys. zł brutto) wypłacanych co miesiąc oraz 36 jednorazowych, premier Ewa Kopacz przyznała natomiast 16 comiesięcznych emerytur specjalnych (od 600 zł do 2 tys. zł brutto).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.