Spór wokół obniżenia wieku emerytalnego

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   12 stycznia 2016 12:00


Spór wokół obniżenia wieku emerytalnego Na żadne zmiany ws. wieku emerytalnego nie zgadzają się np. organizacje przedsiębiorców. Fot. Fotolia

Rozpoczyna się przepychanka w sprawie emerytur. Partnerzy społeczni i związkowcy mają różne oczekiwania wobec planowanych zmian dot. wieku emerytalnego.

Pracodawcy i związkowcy chcą wykorzystać dzisiejsze (12 stycznia) wysłuchanie publiczne w Sejmie do przekonania posłów do swoich racji. Dyskusja będzie dot. zaproponowanego przez prezydenta obniżenia wieku emerytalnego.

Na żadne zmiany nie zgadzają się Pracodawcy RP. Zdaniem prezydenta RP, Andrzeja Malinowskiego, obniżenie wieku emerytalnego nie jest możliwe bez podniesienia wysokości składek ubezpieczeniowych oraz podatków.

Jak przekonuje, taki krok spowoduje drastyczne zmniejszenie wysokości wypłacanych świadczeń. Najbardziej ucierpią na tym kobiety, których świadczenia będą niższe nawet o 40 proc.

W podobnym tonie wypowiada się Konfederacja Lewiatan.

Inaczej do problemu obniżenia wieku emerytalnego podchodzi Związek Rzemiosła Polskiego. - Poprzemy projekt prezydencki. Poprzedni wiek emerytalny powinien być przywrócony ze względów społecznych - wyjaśnia Jerzy Bartnik, prezes ZRP.

Jak podkreśla, trudno sobie wyobrazić, żeby do 67. r.ż. pracował kominiarz czy dekarz. Zmuszanie do pracy w podeszłym wieku może doprowadzić do wypadków w pracy, wówczas koszty rehabilitacji będą wyższe niż wcześniejszych emerytur.

Związki zawodowe chcą nie tylko obniżenia wieku emerytalnego, ale również wprowadzenia możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek. OPZZ przygotował własny projekt ustawy umożliwiający zakończenie aktywności zawodowej po 40 latach opłacania składek.

Obniżenie wieku emerytalnego popiera także „Solidarność”. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.