Srebrna ekonomia już działa: senior niebogatym, ale pewnym klientem

FINANSE

Autor: DKX/Rynek Seniora   04 grudnia 2014 08:58


Srebrna ekonomia już działa: senior niebogatym, ale pewnym klientem

Gospodarka senioralna może być świetnym biznesem i warto w nią inwestować – twierdzą eksperci. Ale czy polscy seniorzy mają za co kupować?

Z danych statystycznych GUS wynika, że liczba mieszkańców Polski w wieku powyżej 65 lat, wzrośnie o ponad 63 proc. - z 5165 tys. osób w 2010 roku do 8457 tys. osób w 2029 roku. Wydłuży się także okres korzystania ze świadczeń emerytalnych, a proporcja osób w wieku pracującym, do osób w wieku emerytalnym będzie maleć.

W wyniku zmian społecznych, będzie się również zmieniał model rodziny wielopokoleniowej, która nie będzie już miała takiego kształtu jak przed 1989 rokiem. Młodsze pokolenia będą coraz bardziej skupione na karierze i mobilne. Już teraz młodzi Polacy emigrują w poszukiwaniu lepszej pracy i życia – w ciągu ostatnich 10 lat wyjechało ich ponad dwa miliony. Gdzie zatem będzie strumień pieniędzy, który dziś jeszcze płynie?

Gospodarka senioralna szansą dla biznesu
Eksperci przekonują, że gospodarka senioralna jest nowym, niedocenianym i jeszcze słabo rozwiniętym obszarem. - Kryzys demograficzny można przekuć na stworzenie w naszym kraju biznesu nastawionego na wykorzystanie możliwości potrzeb ludzi starszych - podkreśla Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Tylko czy polscy seniorzy są przygotowani do bycia świadomym konsumentem? Czy mają za co kupować? Czy sami przedsiębiorcy wiedzą cokolwiek o obsłudze klienta, jakim jest senior?

Jest to klient, który wymaga dużej uwagi, cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Potrzebuje zazwyczaj więcej czasu na podjęcie decyzji, ma wiele pytań uszczegóławiających, rzadko idzie za trendami "jednego sezonu”, woli zaczekać na odpowiednią promocję cenową niż mieć produkt „w tej chwili”.

- Jest to na pewno grupa klientów, która jest bardzo stabilna, lojalna i rzetelna jeżeli chodzi o współpracę z bankiem i realizacje swoich zobowiązań finansowych - podkreśla Tomasz Bogus, prezes zarządu Banku Pocztowego.

Ile senior ma w kieszeni?
Porównując polskie emerytury chociażby z niemieckimi, trzeba przyznać, że niewiele. Z danych GUS-u wynika, że średnia emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 1987 zł, a średnia renta - 1506 zł. Co prawda można dorobić, jeśli senior jest na tzw. ustawowej emeryturze, jednak na tzw. „wcześniejszej” już niekoniecznie.

Jeśli ktoś przekroczy limit (można dorabiać tylko do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) to wypłaty zostaną zmniejszone lub całkiem wstrzymane (ma to miejsce, gdy dorabiający przekroczy wynagrodzenie o 130 proc.). Sami seniorzy przyznają, że największa część domowego budżetu idzie na opłaty związane z mieszkaniem oraz leki.

- Z badań wynika, że większość z osób starszych nawet nie zastanawiała się nad tym jaka kwota pieniędzy miesięcznie podniosłaby ich życiowy status. Tylko 29 proc. osób wskazało, że satysfakcjonowałaby ich kwota większa niż 1000 zł. miesięcznie. Najwięcej, bo łącznie 41 proc. ankietowanych, znalazło się w środkowym przedziale, gdzie średnią wskazywaną wartością było 500 zł. O tyle chcieliby zwiększyć domowy budżet, by czuć się bezpieczniej - podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Srebrna ekonomia już działa
Wciąż raczkujemy, ale srebrna ekonomia już działa. Jeszcze dziesięć lat temu rynek produktów i usług dla seniorów był w Polsce bardzo ubogi. Dziś, jak grzyby po deszczu, rosną firmy i instytucje, które kierują swoją ofertę do osób starszych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.