Srebrna gospodarka to rynek wart biliony. Warto zainwestować
Autor: DK/Rynek Seniora   06 października 2015 17:01

W nieodległej perspektywie gospodarka senioralna będzie trzecią pod względem wielkości częścią gospodarki Polski. Warto w to wejść, bo się opłaca - przekonywali eksperci na II Kongresie Gospodarki Senioralnej (6 października 2015 r.)

Specjaliści wskazali, że najnowszy raport Komisji Europejskiej dotyczący demografii wskazuje nasz kraj jako najszybciej starzejący się w Unii Europejskiej. Za 15 lat możemy stać się jednym z najstarszym krajów w UE.

- Dziś na jednego emeryta przypada trzy osoby pracujące. Pod koniec wieku ta proporcja może wynosić 4 emerytów na 5 pracujących. To potężne wyzwanie dla finansów publicznych i systemów emerytalnych - podkreślała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Apel do rządu
Zmiany demograficzne będą wymuszać powstawanie nowych rynków, nowych miejsc pracy dla osób starszych. Nieodłącznym elementem procesu siwienia społeczeństwa jest wydłużenie długości ludzkiego życia. Wyzwaniem jest więc też zbudowanie odpowiedniego otoczenia zapewniającego jakość tego życia.

- W tym celu przygotowujemy głos przedsiębiorców i lokalnych samorządów do rządu - Deklarację Programową Rozwoju Srebrnej Gospodarki w Polsce - którą każdy jeszcze może współtworzyć i przedstawić własne postulaty - poinformowała Marzena Rudnicka.

Zgodnie z Deklaracją należy m.in. tworzyć i wspierać nowe obszary gospodarki senioralnej, przygotować  strategię rozwoju gospodarki senioralnej w Polsce, wspierać rynek pracy osób 50+, starać się poprawiać jakość życia seniorów na wsi i w mieście, przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. Należy też promować nowe i stare usługi przeznaczone dla seniorów oraz działać na rzecz zmiany systemu finansowania usług w ramach NFZ.

Świetlane perspektywy?
Prof. Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Społecznej przy MPiPS, podkreślał, że gospodarka i polityka senioralna jest częścią polityki społecznej i zdrowotnej.

- Cechą charakterystyczną osób w wieku podeszłym jest ogromnie duża różnorodność. Np. od pełnej samodzielności i zdrowia do pełnej niesamodzielności - mówił.

Przypominał, że pojęcie srebrnej gospodarki narodziło się w Japonii, która posiada największy odsetek osób starszych i była zmuszona do tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla seniorów.

- Dlatego uważam, że w nieodległej perspektywie gospodarka senioralna będzie trzecią pod względem wielkości częścią gospodarki Polski. Warto w to wejść, to się opłaca - przekonywał.

Rynek wart biliony
Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, przypominał z kolei znaczenie faktu wydłużenia życia ludzkiego dla społeczeństwa i gospodarki.

- W ostatnich 25 latach w Polsce średnia długość życia zwiększyła się o 7 lat. Mężczyźni żyją blisko 74 lata, a kobiety ponad 81 lat. Konsekwencją jest znaczne obciążenie systemu emerytalnego oraz ochrony zdrowia.

Z drugiej strony to szansa na rozwój całej gałęzi gospodarki skierowanej do starszych konsumentów. Merrill Lynch szacuje wielkość gospodarki senioralnej na 7 bln dolarów rocznie, a do 2020 r. światowe wydatki prywatne seniorów mają sięgnąć 15 bln dolarów.

- Dlatego coraz więcej firm nastawia się na rozwój produktów i usług przeznaczonych dla osób starszych. To m.in. sektor IT i technologie stosowane w lecznictwie, produkty ułatwiające życie, technologie gerontologiczne, usługi finansowe, w tym ubezpieczenia - wylicza Krzysztof Przybył.

Jak zaznaczał ekspert, nie mogą tego przegapić rodzime przedsiębiorstwa, gdyż konkurencja nie śpi, a zagraniczne firmy już przygotowują oferty dla polskich seniorów.

Rządowe działania
Damian Norwiński z Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS podkreślał, że efektem zmian demograficznych jest większa presja na finanse publiczne, system ubezpieczeń społecznych i opiekę długoterminową.

- Dlatego trzeba działać m.in. w kierunku wydłużenia aktywności zawodowej i społecznej seniorów - powiedział.

W związku z tym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już w 2013 r. opracowało Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020.

Podstawowe postulaty to promocja zdrowia i profilaktyki, rozwój usług opiekuńczych, w tym wsparcie dla opiekunów nieformalnych, wsparcie rynku pracy dla osób w wieku 50+, a w obszarze srebrnej gospodarki rozwój alternatywnych form opieki nad seniorem oraz sprzętu i urządzeń skierowanych do osób starszych.

Damian Norwiński z resortu pracy przypomniał też program ASOS z 2012 r. wspierający organizacje pożytku publicznego działające na rzecz osób starszych. Ostatnim rządowym programem w tym segmencie jest oczywiście też program Senior-WIGOR, zakładający tworzenie domów dziennego pobytu dla nieaktywnych seniorów w wieku 60+.

Na otwarciu Kongresu Gospodarki Senioralnej organizatorzy przedstawili też nowy system certyfikowania jakości usług i usług przeznaczonych dla seniorów. Pierwsze honorowe certyfikaty jakości OK SENIOR otrzymały przedstawicielki środowisk Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Wiesława Borczyk - prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW oraz Krystyna Lewkowicz - prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW,

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.