Srebrny boom na rynku mieszkaniowym?
Autor: DKX/Rynek Seniora   12 maja 2015 13:07

W najbliższych dekadach będzie rosło znaczenie seniorów jako uczestników rynku mieszkaniowego - wskazuje firma doradcza REAS w opublikowanym niedawno raporcie „Budownictwo senioralne w Polsce - perspektywy rozwoju”

Według prognoz GUS w roku 2020 osoby powyżej 60 roku życia będą stanowić 20%, a w 2030 – 30% polskiego społeczeństwa. Mieszkania, w których mieszkają dzisiejsi i przyszli seniorzy, zazwyczaj z wielu względów nie odpowiadają ich potrzebom.

Po pierwsze, lokale, służące wcześniej kilkuosobowej rodzinie, są często za duże dla jednej lub dwóch osób. Nie byłby to problem, gdyby nie koszty utrzymania mieszkania stanowiące znaczący element w budżecie emeryta o niższych niż w czasie produkcyjnym dochodach. Po drugie, z upływem czasu przychodzi utrata mobilności i pogarszanie się stanu zdrowia, zmieniając priorytety dotyczące wyposażenia mieszkania oraz infrastruktury - kluczowa staje się np. winda czy odległość od sklepu.

Jest popyt, a podaż?
Osoby wchodzące obecnie w okres senioralny są bardziej od pokolenia swoich rodziców otwarte na zmianę miejsca zamieszkania z myślą o przedłużeniu okresu samodzielności. REAS szacuje, że dekadzie 2010-2020 decyzje o przyszłym miejscu zamieszkania będzie podejmie około 400 tys. gospodarstw domowych z generacji wczesnych seniorów. Już dziś co najmniej 3,5% transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym realizowanych jest przez lub na potrzeby seniorów.

Tymczasem na polskim rynku wciąż brakuje oferty, która brałaby pod uwagę specyficzne potrzeby starszych klientów. Nowoczesne rozwiązania mieszkaniowe dla seniorów powinny przede wszystkim być dostępne ruchowo i przystępne finansowo. Współcześni seniorzy chcą mieć dostęp do infrastruktury społecznej i kulturalnej. Zamiast zamykać się w senioralnych enklawach (modnych przez pewien czas głównie w USA) wolą być częścią wielopokoleniowej społeczności.

Proponowane mieszkania powinny przy tym umożliwiać maksymalnie płynne  dostosowywanie ich do zmieniających się z wiekiem potrzeb właścicieli. Przykładowo samodzielne mieszkanie wczesnego seniora (60-70 lat) powinno dać się adaptować do mniejszej mobilności dojrzałego seniora (70-80 lat) poprzez instalację dodatkowych urządzeń (takich jak poręcze czy uchwyty w łazienkach) oraz dostęp do zewnętrznej obsługi (zakupy, pranie, gotowanie, transport, opieka medyczna), by w końcu w razie potrzeby umożliwić przeprowadzkę do wyspecjalizowanej, zapewniającej pełną opiekę placówki znajdującej się w obrębie tego samego osiedla lub w okolicy.

Skąd fundusze? 
Pozostaje pytanie, czy polskich seniorów stać na zmianę mieszkania. Emeryci mają wprawdzie stosunkowo nieduże dochody, ale aż 65% z nich posiada na własność mieszkanie  lub dom, które dają rozmaite możliwości monetyzacji na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Wachlarz dostępnych rozwiązań obejmuje m.in.: sprzedaż mieszkania/domu, skorzystanie z tzw. odwróconej hipoteki, zawarcie umowy o rentę dożywotnią lub zatrzymanie lokalu/domu i czerpanie korzyści z najmu. W praktyce dość często spotyka się rozwiązanie, w którym dzieci wspierają finansowo rodziców seniorów, a własność mieszkaniowa pozostaje w rodzinie.

- Potrzeby mieszkaniowe seniorów gwałtownie rosną, tworząc wiele możliwości dla podmiotów rynkowych, społecznych oraz publicznych. Państwo powinno stworzyć warunki dla powstawania takich produktów poprzez zachęty regulacyjne oraz finansowe, a rynek odkryje i zacznie wypełniać poszczególne nisze. Poza rozwiązaniami skierowanymi do sektora publicznego, należałoby również rozważyć wspieranie TBS do tworzenia budynków z mieszkaniami senioralnymi na wynajem. Również spółdzielnie powinny mieć szansę odbudowy programu Domów Pogodnej Jesieni - mówi dr Władysław Jan Brzeski,  Partner REAS,  współautor raportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.