Starsi w pociągu. Na jakie ulgi mogą liczyć?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   13 września 2016 11:56


Starsi w pociągu. Na jakie ulgi mogą liczyć? Na najkorzystniejsze ulgi w podróżowaniu pociągiem mogą liczyć niepełnosprawni seniorzy. Fot. Nicolas Alejandro/Flickr.com (CC BY 2.0)

Osoby starsze podróżujące pociągami mogą liczyć na szereg zniżek. W niektórych przypadkach ulgi sięgają nawet 93 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

Seniorzy i kombatanci mogą korzystać z tańszych biletów w komunikacji publicznej. Ulgi wynikają z przepisów ustawowych. 

Kombatanci, w tym członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, mogą korzystać z 51-proc. zniżki na bilety w pociągach osobowych, Regio, RegioEkspres, TLK i InterCity. W Express InterCity i Express InterCity Premium ulga obowiązuje w drugiej klasie.

Kombatantom - inwalidom wojennym lub wojskowym, zaliczanym do pierwszej grupy inwalidzkiej lub uznanym za całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji - przysługuje 78 proc. ulgi w pociągach osobowych, Regio, RegioEkspres, TLK i InterCity. W pierwszej klasie pociągów Express InterCity i Express InterCity Premium zniżka wynosi 37 proc., a w drugiej - 51 proc.

Emeryci, renciści i ich małżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, mogą dwa razy w roku skorzystać z 37-proc. ulgi na przejazdy drugą klasą w pociągach Regio, RegioEkspres, TLK, InterCity, Express InterCity i Express InterCity Premium. Uwaga: jako dwa przejazdy liczy się podróż tam i z powrotem.

Na wyższe zniżki mogą liczyć niepełnosprawni seniorzy, np. osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym przysługuje 93 proc. zniżki w pociągach osobowych, a w pospiesznych i ekspresowych - 51 proc. Inni niezdolni do samodzielnej egzystencji korzystają z 49-proc. ulgi w pociągach osobowych oraz 37-proc. - w pospiesznych i ekspresowych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.