Stereotyp biednych emerytów i rencistów nie zawsze jest prawdziwy

FINANSE

Autor: eGospodarka.pl/Rynek Seniora   12 stycznia 2016 13:24


Stereotyp biednych emerytów i rencistów nie zawsze jest prawdziwy Gospodarstwa domowe osób starszych charakteryzuje jeden z najniższych współczynników popadania w długi. Fot. archiwum

Z reguły uważa się, że sytuacja materialna gospodarstw domowych emerytów i rencistów jest trudna. Nie jest to do końca zgodne ze stanem faktycznym.

Jak informuje serwis eGospodarka.pl, powołując się na badania Diagnoza Społeczna 2015, średnie dochody netto w grupie gospodarstw domowych emerytów są co prawda niższe od przeciętnej wszystkich gospodarstw (wynoszą 2 138 zł miesięcznie), ale nie odbiegają one na tyle znacząco od ogółu, by uprawniały do traktowania tej grupy społecznej jako wymagającej szczególnego podejścia. Dla porównania pracujący na własny rachunek osiągają dochód na gospodarstwo nieco ponad 2 600 zł na miesiąc. 

W przypadku osób utrzymujących się z renty przeciętne dochody nawet przewyższają te będące udziałem pozostałych grup społecznych. Natomiast tym, co odróżnia emerytów i rencistów od innych grup, jest stabilność ich dochodów i względnie dobre, przeciętne deklarowane oceny ich sytuacji finansowej.

Ponadto cykliczne badanie przeprowadzone w 2015 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH pod nazwą „Sytuacja na rynku consumer finance” wykazało, że prawie 1/3 gospodarstw emerytów i rencistów deklaruje oszczędzanie w małym lub większym stopniu. Wpadanie w długi zadeklarowało jedynie 3,4 proc. gospodarstw. Jest to jeden z najniższych odsetków wśród wszystkich badanych grup społecznych. 

Więcej: www.finanse.egospodarka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.