Straż miejska powalczy o wcześniejsze emerytury

FINANSE

Autor: parlamentarny.pl/Rynek Seniora   22 lutego 2016 17:29


Straż miejska powalczy o wcześniejsze emerytury Straż miejska, wzorem celników, chce wywalczyć wcześniejsze emerytury z pomocą Trybunału Konstytucyjnego. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Jest wysoce prawdopodobne, że już w połowie 2016 r. prawo do wcześniejszych emerytur nabędą celnicy. Strażnicy miejscy, zachęceni skutecznością pokrewnych służb, także postanowili zawalczyć o prawo do wcześniejszych świadczeń. Według nich pełnią niemalże te same obowiązki co funkcjonariusze policji.

Pod koniec 2015 roku strażnicy złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym uzasadniają, że powinni być objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi, co policjanci. We wniosku piszą: 

"Strażnicy gminni (miejscy) wykonują zadania w wielu aspektach podobne do funkcjonariuszy policji. Podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się nie tylko na zakres faktycznie podejmowanych czynności, ale także podobne uprawnienia i obowiązki oraz stopień narażenia życia i zdrowia".

Impulsem do podjęcia takich działań, a więc do skierowania sprawy do TK, były starania podjęte przez służbę celną. Celnicy także złożyli podobną skargę do TK i w marcu 2015 roku otrzymali pozytywną odpowiedź.

Czytaj więcej: Emerytura dla celnika po 15 latach służby?

Jak informuje w serwisie parlamentarny.pl komendant straży miejskiej w Częstochowie i prefekt zarządu Krajowej Rady Komendantów Artur Hołubiczko, problem braku sprawiedliwych regulacji emerytalnych dla strażników miejskich jest podnoszony od 1991 r.

Za strażnikami w przeszłości wielokrotnie wstawiali się posłowie PiS. Już w 2009 roku Prawo i Sprawiedliwość przygotowało propozycję nowelizacji ustawy o strażach gminnych (miejskich). Pojawił się w niej zapis, by strażnicy nabywali policyjne uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy. Projekt nie zyskał jednak poparcia i nie przeszedł przez komisje. Na razie PiS nie zapowiada, by kwestia strażników miejskich miała wrócić.

Więcej: www.parlamenarny.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.