Świadczenia pielęgnacyjne: RPO upomina się o wykonanie wyroków trybunału

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   17 grudnia 2015 11:40


Świadczenia pielęgnacyjne: RPO upomina się o wykonanie wyroków trybunału Według TK uzależnianie świadczenia pielęgnacyjnego od tego, czy niepełnosprawność u osoby wymagającej opieki powstała przed skończeniem przez nią 18 lub 24 lat, jest niezgodne z prawem. Fot. materiały prasowe

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar apeluje o realizację dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Dotyczą one wsparcia finansowego dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

RPO zwraca uwagę, że problem ten jest przedmiotem wielu kierowanych do niego skarg. Zdaniem Adama Bodnara wykonanie wyroków TK powinno być priorytetem dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

21 października 2014 r. trybunał uznał, że uzależnianie świadczenia pielęgnacyjnego od tego, czy niepełnosprawność u osoby wymagającej opieki powstała przed skończeniem przez nią 18 lub 24 lat (jeśli było to w trakcie nauki), jest niezgodne z prawem. W wyniku tych uregulowań 1200 zł miesięcznego wsparcia otrzymują głównie rodzice niepełnosprawnych dzieci. Opiekunowie osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu w późniejszym wieku, mogą starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Jest on jednak uzależniony od kryterium dochodowego, a to sprawia, że wielu nie ma do niego prawa. Ponadto zasiłek jest dużo niższy - wynosi 520 zł.

18 listopada 2014 r. trybunał orzekł o bezprawności innego uregulowania. Gdy rodzice mają więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko i obydwoje nie pracują, tylko jedno z rodziców może uzyskać świadczenie pielęgnacyjne.

Mimo że sędziowie w uzasadnieniu wyroków wskazywali, że ich wykonanie wymaga niezwłocznej zmiany przepisów, do tej pory nie zostały one znowelizowane.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.