Świadczenie pielęgnacyjne: gmina zweryfikuje wnioski

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   08 grudnia 2015 08:31


Świadczenie pielęgnacyjne: gmina zweryfikuje wnioski Gmina zweryfikuje wątpliwości, czy osoba faktycznie nie pracuje i osobiście zajmuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Fot. Fotolia

Pracownik socjalny zweryfikuje to, czy osoba deklarująca zajmowanie się niepełnosprawnym członkiem rodziny nie pracuje i rzeczywiście sprawuje nad nim opiekę - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort pracy postanowił doprecyzować przepisy związane z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku tej pierwszej formy wsparcia gmina ma teraz możliwość zlecenia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego z osobą, która ubiega się o jej przyznanie lub jest już do niej uprawniona (przy specjalnym zasiłku opiekuńczym takie działanie jest obowiązkowe). Wykonuje go pracownik socjalny.

Celem wywiadu jest weryfikacja wątpliwości dotyczących tego, czy osoba faktycznie nie pracuje i osobiście zajmuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Gmina zyska też większe uprawnienia. Gdy okaże się, że osoba starająca się o pomoc uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu lub nie udzieli wyjaśnień co do wątpliwości, organ odmówi przyznania świadczenia lub zasiłku.

Takie sformułowanie daje wyraźną podstawę prawną do wydania decyzji negatywnej, bo obecne brzmienie przepisów nie wskazuje, jakie są bezpośrednie konsekwencje takiego zachowania opiekuna.

Gdy odmowa sporządzenia wywiadu lub wyjaśnień będzie dotyczyć osób pobierających wsparcie, wypłata pieniędzy zostanie im wstrzymana aż do momentu udzielenia odpowiedzi na zastrzeżenia gminy. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.