Świadczenie pielęgnacyjne lub emerytura i renta - na razie jest tylko projekt zmian

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   12 września 2016 16:06


Świadczenie pielęgnacyjne lub emerytura i renta - na razie jest tylko projekt zmian Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przypadku zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i emerytury/renty, osobie, która sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym, miałoby przysługiwać świadczenie korzystniejsze - czytamy w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych ma na celu zlikwidowanie dysproporcji w wysokości świadczeń pobieranych przez opiekunów osób niepełnosprawnych, która wynikała ze zbiegu świadczenia pielęgnacyjnego i emerytury/renty.

Kto i dlaczego chce zmian? 
Wnioskodawcami projektu jest 20 posłów Kukiz'15 (łącznie z Pawłem Kukizem) reprezentowanych przez posłankę Agnieszkę Ścigaj.

Zobacz CAŁY POSELSKI PROJEKT USTAWY

Posłowie proponują, by zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w sytuacji, gdy opiekun osoby z niepełnosprawnością ma ustalone prawo m.in. do emerytury lub renty. W przypadku, gdy jej wysokość jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego, opiekunowie mogą się zmagać z problemami finansowymi przy sprawowaniu opieki.

Między innymi dlatego grupa posłów Kukiz'15 chce wprowadzić projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynoszą 882,56 zł brutto (netto to niecałe 760 zł). 

-  Jest to rażąca asymetria w stosunku do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wysokość wynosi 1300 zł netto dla niepracującego rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem - piszą wnioskodawcy.

Projekt na etapie czytania w komisjach
Już pod koniec marca 2016 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka w liście do  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej alarmowała,  że wciąż nie ma rozwiązań prawnych, które porządkowałyby kwestię otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby, które jednocześnie otrzymują rentę lub emeryturę.

Czytaj więcej: Helsińska Fundacja Praw Człowieka: trzeba zrównać świadczenie pielęgnacyjne z rentą i emeryturą

Resort odpowiedział na list Fundacji dopiero 9 sierpnia 2016 r. 

Posłowie Kukiz'15 wyliczyli, ile takie zmiany kosztowałyby budżet państwa.

- (...) zmiana świadczenia emerytalnego na świadczenie pielęgnacyjne dotyczyłaby ok. 39 tysięcy osób według szacunku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, co znaczy, że koszt wprowadzenia proponowanych zmian wyniósłby ok 248 mln zł. Środki można uzyskać chociażby z likwidacji gabinetów politycznych w samorządach - piszą pomysłodawcy. 

Projekt wpłynął do Sejmu 6 lipca 2016 r., a 22 lipca skierowano go do pierwszego czytania w komisjach - konkretnie do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

27 lipca uzyskał opinię Sądu Najwyższego (ZOBACZ DOKUMENT), a 10 sierpnia opinię Prokuratora Generalnego i ZUS (ZOBACZ DOKUMENT). 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR