Szałamacha: chcemy mocno "przenegocjować" wiek emerytalnyPAP/Rynek Seniora - 16 maja 2016 09:04


Dyskutujemy nad kilkoma scenariuszami, każdy z nich jest w miarę precyzyjnie przeliczony - powiedział w sobotę (14 maja) minister finansów Paweł Szałamacha, pytany podczas konferencji prasowej o wiek emerytalny.

- Obecnie na Radzie Dialogu Społecznego dyskutowanych jest kilka scenariuszy, każdy z nich jest niejako w miarę precyzyjnie przeliczony. (...) Sztywny wiek emerytalny, połączony ze stażem pracy, wersja 61-66 także była dyskutowana, każdy z nich jest policzalny i my wiemy co on może oznaczać w przyszłym i następnych latach - zaznaczył Szałamacha.

- Ale z drugiej strony mamy także to pole manewru, ten bufor w postaci naszych działań, Ministerstwa Finansów, zwiększających dochody oraz decyzję co do stawki podstawowej podatku VAT, którą także będziemy podejmować w najbliższych dniach - dodał.

Minister finansów wyraził przekonanie, że "te wszystkie czynniki razem ułożą się ostatecznie w sensowną decyzję wszystkich zainteresowanych". - My chcemy mocno przenegocjować ten wiek emerytalny, bo po to służy Rada Dialogu Społecznego i ostateczny kształt na rok 2017 będzie taki, jak założyliśmy w aktualizacji Programu Konwergencji - dodał.

W ocenie, którą w nocy z piątku na sobotę opublikowała Agencja Moody's wynika, że wśród przyczyn zmiany perspektywy ratingu na negatywną jest rządowa intencja obniżenia wieku emerytalnego.