Szydło: chcemy, żeby parlament przyjął projekt ustawy o "matczynych emeryturach" do końca roku

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2018 12:29


Szydło: chcemy, żeby parlament przyjął projekt ustawy o "matczynych emeryturach" do końca roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chcemy, żeby parlament przyjął projekt ustawy o "matczynych emeryturach" do końca roku, aby przepisy mogły obowiązywać od 2019 r. - powiedziała PAP wicepremier Beata Szydło. Zaznaczyła, że w niektórych przypadkach o "matczyną emeryturę" będą się mogli ubiegać także mężczyźni.

Wicepremier powiedziała, że projekt w sprawie "matczynych emerytur" jest już gotowy. Chodzi o przepisy dotyczące przyznania minimalnej emerytury matkom, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. - Ten projekt jest przygotowany i czeka na przyjęcie przez rząd. Pan premier zdecyduje, kiedy to się stanie. Chcemy, żeby został on przyjęty przez parlament do końca roku, żeby ustawa mogła obowiązywać od 2019 r. - podkreśliła Szydło.

Zwróciła uwagę, że w niektórych przypadkach o "matczyną emeryturę" będą się mogli starać również mężczyźni. - Są takie sytuacje losowe, kiedy ojciec zajmuje się wychowaniem dzieci. Przewidzieliśmy to w projekcie. Tacy ojcowie będą mieli prawo do otrzymywania świadczenia - mówiła wicepremier.

- Zresztą ta emerytura będzie przyznawana indywidualnie na wniosek osoby zainteresowanej. Jestem przekonana, że będzie to duże wsparcie dla osób mieszkających i pracujących na wsi. Tam jest najwięcej mam, które wychowały liczne potomstwo, a w podeszłym wieku pozostały bez żadnych świadczeń emerytalnych - dodała wicepremier.

- A poza tym pracujemy w Komitecie Społecznym Rady Ministrów nad strategią polityki społecznej od roku 2020. W tym dokumencie wskażemy kierunki i rozwiązania, które powinny być podejmowane, aby odwrócić bardzo niekorzystną sytuację demograficzną w Polsce. (...) Ten dokument zostanie przyjęty do końca tej kadencji Sejmu. Często ludzie pytają mnie, czym zajmuje się Komitet Społeczny. Odpowiadam, że nasza praca przekłada się na życie prawie wszystkich polskich rodzin obecnie i w przyszłości. Dziś - przez wprowadzanie kolejnych projektów prospołecznych, a w przyszłości - poprzez rozwiązania wskazane w strategii - oświadczyła wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR