Szykuje się rewolucja w pomostówkach? Więcej uprawnionych osób
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   03 lutego 2015 11:26

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych.  Proponuje w niej zwiększenie uprawnień PIP.

Wiele firm nie tworzy wykazu stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W efekcie osoby faktycznie wykonujące czynności w szkodliwym środowisku nie są wpisywane do ewidencji pracowników.

Przedsiębiorcy w ten sposób unikają płacenia dodatkowych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Tym samym pozbawiają zatrudnionych prawa do pomostówek. Sprawy sporne trafiają do PIP. Od 2011 r. sądy administracyjne zaczęły kwestionować prawo PIP do wydawania wiążących decyzji w sprawie umieszczenia pracowników w takich wykazach. Konieczna była pilna zmiana ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgodnie z projektem inspektorzy będą mieć prawo merytorycznej oceny wykazów stanowisk, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli pracownik złoży zasadną skargę, pracodawca na wniosek PIP będzie miał obowiązek wpisania takiego stanowiska do wykazu. Przy czym inspekcja będzie także dotyczyła wykreślenia lub korekty wykazu stanowisk.

Resort proponuje, żeby PIP mogła z urzędu przeprowadzić kontrolę zarówno wykazu stanowisk, jak i ewidencji pracowników. Takie rozwiązanie ma chronić ubezpieczonych, którzy za kilka lat będą się ubiegać o pomostówki. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.