Termin obniżenia wieku emerytalnego nieznany

FINANSE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   09 lutego 2016 12:05


Termin obniżenia wieku emerytalnego nieznany Cofnięcie wieku emerytalnego zmieni zasady ochrony przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym. Fot. Fotolia

Jeszcze niedawno przedstawiciele PiS oraz prezydent Andrzej Duda zapewniali, że obniżenie wieku rozpocznie się w styczniu tego roku - taką datę wejścia w życie ma projekt prezydenta, który trafił do Sejmu.

Ostatnio pojawiają się głosy, że termin powrotu do dawnego wieku emerytalnego jeszcze się przesunie. - Trudno odpowiedzieć z całą pewnością, czy ustawa zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku - przyznała Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy.

Projekt prezydenta zakłada, że wiek emerytalny dla kobiet będzie wynosił 60, a dla mężczyzn 65 lat. Oznacza to wycofanie się z podwyższania wieku emerytalnego do 67 lat, które rozpoczęło się w 2013 r.

Cofnięcie wieku emerytalnego zmieni zasady ochrony przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym. Czteroletnia ochrona przed zwolnieniem rozpocznie się odpowiednio po ukończeniu 56 lat (u kobiet) i 61 lat (u mężczyzn). I będzie trwała do 60. roku życia u kobiet i 65. roku życia u mężczyzn.

Każdy, kto przejdzie na emeryturę wcześniej, musi się liczyć z tym, że jego świadczenie będzie niższe. 

W naszym systemie emeryturę wylicza się przez podzielenie zebranych składek przez przewidywaną długość życia (zgodnie z danymi GUS).

Osoby wcześniej przechodzące na emeryturę odłożą mniej składek i dłużej będą na emeryturze - czyli mniejszy kapitał rozłoży się na więcej miesięcy.

O tym, że obniżenie wieku emerytalnego z 67 do 60 lat spowoduje obniżkę emerytur kobiet, mówi otwarcie PiS. Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, przyznał niedawno, że emerytury Polek mogą spaść o 10 proc., a "maksymalnie do 30 proc., ale to dopiero za kilkanaście lat, gdyby wszedł w życie 67-letni wiek emerytalny".

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.