TK ws. OFE: orzeczenie może wpłynąć na cały system emerytalny

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   03 listopada 2015 09:25


TK ws. OFE: orzeczenie może wpłynąć na cały system emerytalny Zdaniem mediów orzeczenie ws. OFE będzie jednym z najaważniejszych w historii Trybunału Konstytucyjnego. Fot. Achiwum

W środę, 4 listopada br. Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie ws. ubiegłorocznych zmian w OFE. Jeśli uzna, że przeniesienie dużej części środków zgromadzonych w funduszach do ZUS było niekonstytucyjne, całą operację trzeba będzie odwrócić. To może oznaczać wzrost długu publicznego o ok. 200 mld zł.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, przeciwny wyrok TK może z kolei ułatwić nowemu rządowi PiS całkowite przejęcie pieniędzy z OFE. Pozostałe tam 145 mld zł (głównie w akcjach) mogłoby służyć do realizacji przedwyborczych obietnic zwycięskiej partii.

Ewentualne zakwestionowanie zmian wywołałoby gigantyczne koszty dla budżetu. Prawnicy, z którymi rozmawiała „GW” podkreślają jednak, że TK nie powinien być strażnikiem finansów publicznych i troszczyć się o politykę społeczno-ekonomiczną, tylko ponad wszystko być strażnikiem konstytucji.

Dr Arkadiusz Radwan z Instytutu Allerhanda tłumaczy, że koszty odwrócenia zmian w OFE nie mogą być traktowane jako najistotniejszy argument, bo to oznaczałoby, że TK nic nie mógłby zrobić. Przenieślibyśmy go z pozycji ustrojowej strażnika konstytucji do kształtowania polityki społeczno-gospodarczej. A to byłoby złamanie trójpodziału władzy.

Konstytucjonaliści, z którymi rozmawiał „Dziennik Gazeta Prawna”, nie kwapią się do przewidywania, w którym kierunku pójdzie orzeczenie. Możliwe są dwa warianty rozstrzygnięcia. Pierwszy: uznanie ustawy za zgodną z konstytucją w całości lub stwierdzenie niezgodności przepisów niemających w praktyce dużego znaczenia w kontekście systemu emerytalnego i finansów publicznych. Wariant drugi to stwierdzenie przez trybunał, że fundamentalne propozycje rządu poszły zdecydowanie za daleko, i uznanie wszystkich skarżonych przepisów lub ich większej części za niekonstytucyjne.

Największe konsekwencje byłyby w sytuacji, gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją całą reformę OFE. Piotr Kalisz, ekonomista Banku Handlowego powątpiewa, czy taki wyrok zapadnie - ze względu na poważne perturbacje, głównie finansowe, jakie by wywołał.

Więcej: www.gazetaprawna.pl, www.wyborcza.biz

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.