TK zdecyduje ws. konstytucyjności zmian w OFE

FINANSE

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   30 października 2014 15:29


TK zdecyduje ws. konstytucyjności zmian w OFE Fot. KPRM/Flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński powiedział, że zbliża się termin rozprawy trybunału ws. wniosku prezydenta o zbadanie konstytucyjności części wprowadzonych zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.


W sprawach zabezpieczenia społecznego Trybunał Konstytucyjny prezentuje jednolitą, ustaloną linię orzeczniczą - ocenił w czwartek (30 października) prezes TK podczas konferencji prasowej poświęconej tej problematyce.

Sędzia TK Piotr Tuleja zaznaczył, że orzecznictwo TK w oparciu o art. 67 Konstytucji, który dotyczy zabezpieczenia społecznego, ma dwie warstwy. Trybunał uznaje, że w związku z zapisem: "Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego" musi być zagwarantowany minimalny zakres tego zabezpieczenia.

W związku z dalszą częścią konstytucyjnego zapisu, że "zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa" Trybunał pozostawia ustawodawcy dowolność ich kształtowania. Sprawdza jednak, czy tak ustalone przez ustawodawcę zasady są zgodne z innymi artykułami konstytucji, m.in. zasadą zaufania obywateli do państwa i zasadą ochrony praw nabytych.

Tuleja podkreślił, że adresatem tych praw są obywatele RP, a nie wszystkie osoby zamieszkujące w Polsce.

W ostatnich dwóch latach TK wydał 12 wyroków związanych z artykułem 67 konstytucji. Dotyczyły m.in. nabywania praw do emerytury, zaliczania okresów składkowych, renty socjalnej, obowiązku alimentacyjnego małżonków po ustaniu małżeństwa. Wśród najważniejszych orzeczeń z tego zakresu wymienili wyrok dotyczący kwotowej waloryzacji emerytur i dotyczący podwyższenia wieku emerytalnego. Na rozpatrzenie czeka wniosek prezydenta o zbadanie konstytucyjności części wprowadzonych zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Prezes Rzepliński powiedział, że zbliża się termin rozprawy TK w tej sprawie, ale nie sprecyzował daty. - Nie chcę - nawet z tak zwanej ostrożności procesowej - mówić, kiedy to będzie - stwierdził.

- Generalnie sprawy idą na rozprawę wówczas, kiedy skład orzekający - w tym przypadku pełny skład TK - jest wewnętrznie przekonany po dyskusji (...) że są gotowi iść z tym na rozprawę - powiedział prezes TK.

Zaznaczył, że odbyła się już pierwsza narada sędziów TK w tej sprawie, i że Trybunał nie skorzystał z ekspertów zewnętrznych, którzy mieliby pomóc w rozpatrzeniu wniosku prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.