Towarzystwa emerytalne mogą wspomóc plan rozwoju Morawieckiego

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 15:10


Towarzystwa emerytalne mogą wspomóc plan rozwoju Morawieckiego Otwarte Fundusze Emerytalne są w posiadaniu aktywów o wartości około 140 mld zł. Fot. Fotolia

OFE ze względu na skalę i długoterminowy charakter aktywów mogłyby być jednym z ważniejszych filarów rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - powiedziała Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych podczas debaty dotyczącej otwartych funduszy emerytalnych.

Jak informuje prezes IGTE, Otwarte Fundusze Emerytalne są w posiadaniu aktywów o wartości około 140 mld zł, z czego do 16 mld zł to płynne aktywa, które można wykorzystać w krótkim terminie.

- To, zaraz po funduszach unijnych oraz potencjale inwestycyjnym spółek Skarbu Państwa i polskich firm, czyniłoby je jednym z kluczowych elementów finansowania Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreśliła Małgorzata Rusewicz.

Pod koniec 2015 r. konta w Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) posiadało 16,5 mln Polaków i w sumie ich aktywa wynosiły 139,9 mld zł. Oznacza to, iż już po reformie z 2014 r. stanowią one 8 proc. całkowitych aktywów finansowych gospodarstw domowych wynoszących 1 725 mld zł.

Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych zaznaczył, że OFE byłby korzystnym wsparciem dla rynku kapitałowego ze względu na wiedzę nabytą w praktyce i niskie koszty. Zaznaczył, że większość decyzji podejmowanych przez prywatne podmioty takie jak OFE łączy się z ryzykiem.

Uczestnicy debaty zgodnie podkreślają, że zwiększenie grupy instrumentów, w które Otwarte Fundusze Emerytalne mogłyby inwestować, wsparłoby ambitne plany rozwojowe Polski, ale również zwiększyłoby bezpieczeństwo finansowe przyszłych emerytów.

Według ekspertów najatrakcyjniejszymi formami inwestowania dla OFE są nieruchomości, w tym mieszkania na wynajem, projekty infrastrukturalne oraz fundusze Private Equity, w szczególności fundusze Venture Capital.

Debata "Otwarte Fundusze Emerytalne: skuteczne wsparcie realizacji rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", której gospodarzem jest IGTE rozpoczęła się w czwartek o godz. 10:00. Jej celem jest wskazanie, jakie są możliwości zaangażowania aktywów zgromadzonych w OFE i ekspertyzy PTE w plany inwestycyjne rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.