Trudno odebrać darowaną nieruchomość
Autor: onet.pl/Rynek Seniora   27 sierpnia 2015 12:13

Darować komuś dom lub mieszkanie jest łatwo. Trudniej odebrać, gdy obdarowany okaże się niewdzięczny. Takie sprawy często i boleśnie dotykają osoby starsze.

Darowiznę można cofnąć na dwa sposoby - w drodze jednostronnego odstąpienia od umowy albo rozwiązania na mocy zgodnych oświadczeń woli obu stron. Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, jeśli po zawarciu umowy i przed przekazaniem obdarowanemu przedmiotu stan majątkowy darczyńcy uległ znacznemu pogorszeniu, w związku z tym  nie będzie w stanie sam się utrzymać i zaspokoić swoich potrzeb.

Odwołanie darowizny może nastąpić również kilka lat po jej wykonaniu, jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności.

W tym jednak przypadku należy bardzo mocno to uzasadnić, bo nie zawsze bowiem określone zachowanie jest rażącą niewdzięcznością. Np. nie jest nią na przykład brak zainteresowania osobą darczyńcy czy chęć sprzedaży darowanego mieszkania.

Ustawa nie precyzuje, czym jest taka niewdzięczność.

Generalnie można więc tu zakwalifikować następujące czyny: wszelkie przejawy przemocy fizycznej i psychicznej, nieudzielenie pomocy, niewypełnianie obowiązku alimentacyjnego,  zaniedbanie osoby nieporadnej (np. schorowanej), publiczne lżenie, poważne pomówienie, oszustwo (na dużą skalę) czy kradzież.

Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca przebaczył obdarowanemu, a także po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Więcej: www.onet.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR