Trwa akcja zbierania podpisów ws. deputatów węglowych

FINANSE

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Seniora   10 marca 2016 15:00


Trwa akcja zbierania podpisów ws. deputatów węglowych Deputaty węglowe mają kosztować budżet państwa 290 mln zł rocznie. Fot. mjtmail (tiggy)/Flickr.com (CC BY 2.0)

Poprzez obywatelski projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego związkowy chcą otworzyć drogę do zagwarantowania emerytowanym górnikom deputatu finansowanego z budżetu państwa.

Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZGG) pod koniec grudnia 2015 r. zgłosił marszałkowi Sejmu informację o powołaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Od tego czasu inicjatorzy w ciągu trzech miesięcy muszą zebrać 100 tys. podpisów.

Wszystko wskazuje na to, że przed końcem marca uda się zgromadzić wymagane podpisami poparcie  i złożyć projekt w Sejmie. Sam ZZG uzyskał już ponad 70 tys. głosów, a w akcji uczestniczą też mniejsze górnicze związki. Dokładne liczenie podpisów rozpocznie się po 15 marca.

Nowelizacja ustawy z ub. roku zakłada, że deputat otrzymują wszyscy emeryci i renciści ze zlikwidowanych kopalń, niezależnie od tego, kiedy doszło do ich zamknięcia. Realizacja tego obowiązku oznacza jednak wielomilionowe koszty dla spółek węglowych, stąd w ostatnich latach próby ograniczenia lub likwidacji tego świadczenia.

Górnicy mają średnio 3,2 tys. zł emerytury na rękę, ale są też i tacy, co dostają 2 tys. Dla nich otrzymanie ok. 1,8 tys. zł na 3 tony węgla rocznie byłoby znacznym zastrzykiem gotówki. 

Po zebraniu podpisów projekt trafi do marszałka Sejmu. Po formalnej weryfikacji zostanie przedłożony do pierwszego czytania. Nastąpi to do trzech miesięcy od daty złożenia.

Według wyliczeń górniczych związków nowelizacja będzie kosztowała budżetu państwa 290 mln zł rocznie. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR