Trzy sposoby na przepisanie nieruchomości na dziecko

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   04 lipca 2016 17:00


Trzy sposoby na przepisanie nieruchomości na dziecko Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rodzice myślący o przepisaniu części lub całości nieruchomości na dzieci lub dziecko mają do wyboru trzy podstawowe możliwości: umowę darowizny, umowę dożywocia lub testament. Każda opcja ma nieco inną naturę i konsekwencje prawne - podpowiada Dziennik Gazeta Prawna. 

Darowizna i umowa dożywocia powodują, że obdarowany staje się właścicielem przekazanego majątku w terminie określonym w umowie, a w przypadku testamentu dopiero po śmierci spadkodawcy.

Jeżeli nieruchomość chcemy ofiarować dla dwojga lub więcej dzieci, wówczas należy ją albo uprzednio podzielić na odrębne części albo przepisać jako współwłasność obdarowanych.

Naturą i celem umowy darowizny jest nieodpłatne przysporzenie (wzbogacenie) po stronie obdarowanego (obdarowanych) kosztem majątku darczyńcy (rodziców). Gdy przedmiotem takiej umowy jest nieruchomość, wówczas wymaga ona formy aktu notarialnego. Darczyńca może w ciągu dwóch lat odwołać darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności. 

Umowa dożywocia jest definiowana następująco: „Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”. Umowa wymaga aktu notarialnego.

Gdy spadkodawca nie zamierza zdawać się na przepisy spadkowe, ma do dyspozycji testament. Pominięci w testamencie członkowie najbliższej rodziny mają prawo do zachowku. Prawo do niego obejmuje zstępnych i małżonka, a także rodziców (o ile spadkodawca nie miał dzieci), nie obejmuje zaś rodzeństwa.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR