Tysiące starszych i schorowanych osób zostało oszukanych przez pośredników kredytowych

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lutego 2017 16:33


Tysiące starszych i schorowanych osób zostało oszukanych przez pośredników kredytowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tysiące osób z całej Polski zostało oszukanych przez zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami kredytowymi. Podejrzani wykorzystywali nieporadność osób zgłaszających się do pośrednika, ich wiek i choroby. Niektórzy byli w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że odbierali sobie życie.

Do tej pory w sprawie zatrzymano 6 osób, pracowników firm pośredniczących w zawieraniu umów kredytowych - podała wrocławska prokuratura.

Śledztwo ws. działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która miała oszukać tysiące osób oraz instytucje bankowe, prowadzi od sierpnia 2016 r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Pośrednicy oszukiwali i klientów, i banki
- Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniach złożonych przez UOKiK oraz jeden z banków - powiedziała w poniedziałek (13 lutego) podczas konferencji prasowej rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg.

Prokurator dodała, że jest to obszerne śledztwo, którego akta już mają po kilkaset stron. Do tej pory zatrzymano w tej sprawie sześć osób. Dwie z nich zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące.

- Podejrzani to pracownicy różnych szczebli firm pośredniczących w zawieraniu umów kredytowych. W toku śledztwa badana jest działalność takich podmiotów jak Kancelaria Prawna Proculus, Council Finance oraz El Globala. Badane są też działania przedstawicieli innych podmiotów, których działalność pozostaje w ścisły związku z tymi firmami - powiedziała Zimoląg.

Prokuratura podała, że grupa przestępcza stosowała różne metody oszustwa, a zarabiała przede wszystkim na prowizjach od umów kredytowych, które były zawierane na osoby pokrzywdzone.

- Wprowadzano w błąd zarówno osoby, które zgłaszały się do pośredników prosząc o pomoc w zaciągnięciu kredytu, jak i banki, które udzielały kredytów. Podejrzani wykorzystywali nieporadność osób zgłaszających się do pośrednika, ich wiek i choroby, które często uniemożliwiały zrozumienie podpisywanych umów - mówiła prokurator.

Na czym polegały oszustwa?
Według ustaleń śledztwa, nieuczciwi pośrednicy m.in. przekonywali osoby, które nie miały zdolności kredytowej, że są w stanie usunąć z Biura Informacji Kredytowej dane uniemożliwiające zaciągnięci kredytu.

- Namawiano pokrzywdzonych by przyprowadzali osoby, które określano jako "opiekunowie kredytu" i na nich zaciągano kredyty informując przy tym tych "opiekunów", że zaciągają zobowiązania tylko na pół roku, a później przejdą one na osoby pierwotnie starające się o kredyt - opisywała jedną z metod oszustwa prokurator.

Oszuści - zdaniem prokuratury - mieli też zatajać przed pokrzywdzonymi udział innych pośredników w zawieranych umowach kredytowych. - Prowizja dla tych pośredników dodatkowo podnosiła koszty kredytu - mówiła Zimoląg.

Przed pokrzywdzonymi zatajano również wysokość opłat dla pośredników. - Gdy pokrzywdzeni wreszcie orientowali się, że muszą zapłacić wysoką prowizję grożono, że jest to warunek otrzymania kredytu - relacjonowała prokurator.

Prok. Zimoląg podkreśliła, że pokrzywdzeni w tym śledztwie nie tracili oszczędności.

- Tym osobom tak naprawdę zabrano to, czego one nie miały i o co się starały. A starały się o wsparcie finansowe na cele często bardzo istotne ze względu na ich sytuację życiową. U niektórych z nich ta sytuacja życiowa była tak dramatyczna, że doprowadziła do targnięcia się na własne życie - powiedziała prokurator. Dodał, że w tych wypadkach prokuratura będzie sprawdzać, czy był bezpośredni związek między oszustwem kredytowym i samobójstwem osoby pokrzywdzonej.

Podejrzanym w tej sprawie grozi do 12 lat więzienia. Prokuratura przy okazji tej sprawy przestrzega przed korzystaniem z niesprawdzonych biur pośrednictwa kredytowego i pochopnym podpisywaniem umów z pośrednikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR