Ułatwienia dla emerytów. Będą mogli otworzyć w bankach darmowe konta

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 listopada 2016 11:12


Ułatwienia dla emerytów. Będą mogli otworzyć w bankach darmowe konta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Możliwość zakładania darmowych rachunków płatniczych, łatwiejszego przenoszenia się z banku do banku oraz stworzenie katalogu najkorzystniejszych dla klientów bankomatów - zakłada m.in. nowela ustawy o usługach płatniczych, do której Senat wprowadził w piątek (4 listopada) kilkadziesiąt poprawek.

Za ustawą wraz z poprawkami jednogłośnie opowiedziało się 84 senatorów. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Większość z kilkudziesięciu przyjętych poprawek ma charakter legislacyjny. Senatorowie przegłosowali np. propozycję, by w przypadku rozwiązania umowy rachunku płatniczego podmiot, w którym rachunek był prowadzony, musiał w ciągu dwóch tygodni przekazać zestawienie opłat za okres tuż przed rozwiązaniem umowy.

Inna z poprawek doprecyzowuje, że po przeprowadzeniu przez klienta pięciu bezpłatnych operacji w miesiącu, bank lub SKOK będzie mógł naliczyć opłaty, ale "opłaty te nie mogą być wyższe od najczęściej stosowanych przez danego dostawcę przez ostatnie 12 miesięcy", w odniesieniu do analogicznych transakcji.

Jeszcze inna z poprawek wyraźnie precyzuje, że takie same obowiązki informacyjne wobec dotychczasowego posiadacza rachunku (np. przekazanie istniejących na rachunku stałych poleceń przelewu oraz zgód na realizację poleceń zapłaty w ciągu ostatnich 13 miesięcy) bank będzie miał, gdy posiadacz rachunku będzie chciał otworzyć nowy rachunek w innym państwie członkowskim UE.

Podstawowa usługa
Ustawa wprowadza podstawowy rachunek płatniczy (i podstawowe usługi z nim powiązane), który "ma być dostępny dla osób niemających dotąd innego rachunku płatniczego w bankach krajowych (komercyjnych i spółdzielczych), oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucjach kredytowych".

Zgodnie z ustawą, klient - w ramach dostępu do rachunku podstawowego - będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje, takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie.

W ustawie zastrzeżono, że opłaty mogą dotyczyć jednak usług powiązanych z rachunkiem. W ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie pięciu bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych). Za kolejne polecenia dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowana w ramach kont osobistych.

Klient mający rachunek podstawowy będzie mógł używać karty płatniczej, ale za jej wydanie będzie można pobrać opłatę - nie wyższą niż najczęściej pobieraną przez dostawcę w przypadku oferowania takiej karty innym klientom.

Przewidziano także regulacje, które zapewnią szybkie i bezpieczne przenoszenie rachunków płatniczych między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u.

Banki bardziej przyjazne emerytom
Jeszcze podczas czwartkowej debaty sprawozdawca Grzegorz Bierecki (PiS) zwracał uwagę, że ustawa jest implementacją dwóch dyrektyw unijnych.

Wymieniał korzyści, jakie klienci banków uzyskają dzięki nowelizacji. To przede wszystkim większa przejrzystość i porównywalność opłat, dzięki czemu "konsumenci będą mogli wybrać najlepszego bądź najtańszego dostawcę".

To także możliwość łatwiejszego przenoszenia rachunku między instytucjami. Dotychczas, jak mówił Bierecki, banki stosowały techniki wiązania klienta - np. kredyty w banku wymuszały konieczność korzystania z rachunku w tym samym banku. Nowela, jak mówił, znosi takie przywiązania, a bank będzie musiał ułatwiać przeniesienie rachunku do innego podmiotu, jeśli będzie taka wola klienta.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR