
Określone wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osób niepełnosprawnych uprawniają do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga przysługuje nie tylko niepełnosprawnym, ale i osobom, które ją utrzymują (m.in. rodzicom, małżonkom, dzieciom).
Warunkiem odliczenia jest wysokość rocznych dochodów osoby niepełnosprawnej - nie mogą one przekraczać 9 120 zł - informuje Gazeta Lubuska.
Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Kwota przysługującego odliczenia - w części w jakiej nie znalazła pokrycia w dochodach (przychodach) w danym roku podatkowym - nie podlega odliczeniu w kolejnych latach.
W przypadku leków można odliczyć różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.
Jako wydatki limitowane odliczeniu podlegają koszty przewodników osób niewidomych (z I lub II grupy inwalidztwa) oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu (z I grupy inwalidztwa), koszty utrzymania tych osób, wydatki poniesione na psa asystującego czy koszty używania auta osobowego na potrzeby związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Wydatki nielimitowane podlegające odliczeniu to m.in. adaptacja i wyposażenie mieszkań, przystosowanie pojazdów mechanicznych, zakup oraz naprawa sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, pobyty na turnusach rehabilitacyjnych i leczeniu, opieka pielęgniarska w domu czy opłacenie tłumacza języka migowego.
Więcej: www.plus.gazetalubuska.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych