Ulga rehabilitacyjna nie przysługuje za każdą wizytę w szpitaluDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 19 września 2016 14:13


Dziennik Gazeta Prawna, podając przypadek pacjenta korzystającego ze świadczeń szpitala w ramach leczenia na żółtaczkę typu B, informuje, że nie każda wizyta kwalifikuje się do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Sprawa dotyczyła chorego na żółtaczkę typu B. Zmagając się z chorobą, często jeździł do szpitala, gdzie konsultował się z lekarzem. Podatnik uważał, że z tego powodu będzie mógł pomniejszyć dochody podlegające opodatkowaniu o 2280 zł w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Przepis ten co prawda dotyczy osób niepełnosprawnych (oraz podatników mających na utrzymaniu osobę niepełnosprawną), ale z racji na swój stan zdrowia mężczyzna uważał, że ulga ma zastosowanie również w jego przypadku.

Jednak naczelnik urzędu skarbowego odmówił mu prawa do ulgi - chory nie miał bowiem żadnego potwierdzenia, iż jego pobyty w szpitalu wiązały się z jakimikolwiek zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi. Również dyrektor izby skarbowej uznał, że sama wizyta kontrolna w szpitalu nie spełnia kryterium pozwalającego na zastosowanie ulgi.

Sprawę ostatecznie rozwiązał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który powołał się na podobny Naczelnego Sądu Administracyjnego i uznał, że nie każde świadczenie, które pacjent otrzymuje w szpitalu, kwalifikuje się do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl