Umowa o dożywocie bez podatku. MF zmienia wykładnię przepisówInteria/Rynek Seniora - 09 września 2015 10:35


Ministerstwo Finansów zmienia na korzyść podatników interpretację przepisów dotyczących umowy o dożywocie w zamian za przekazanie mieszkania. Najczęściej decydują się na nią osoby starsze. Nowe wykładnie zwalniają tę transakcję z podatku.

Przyczyną zmian jest uchwała NSA z 14 listopada 2014 r.

Sędziowie zajęli się wtedy kwestią wysokości przychodu przy umowach o dożywocie. Treść takich umów może być różna, najczęściej jednak są one zawierane przez starsze osoby, które przekazują prawo własności do mieszkania lub domu w zamian za opiekę i możliwość mieszkania w danym lokalu do końca życia.

Ze względu na to, że przy dożywociu mamy do czynienia z wymianą świadczeń, fiskus traktował tę umowę podobnie jak zbycie, a więc nakazywał zapłatę podatku. Uderzało to mocno w osoby, które oddawały mieszkania w zamian za dożywotną opiekę. Przy podpisaniu umowy nie uzyskiwały one żadnej gotówki, a musiały płacić podatek.

Teraz ma być inaczej. W listopadzie ub.r. NSA wydał uchwałę, wg której przy umowie dożywocia rzeczywiście pojawia się przychód po stronie oferującego mieszkanie, jednak nie da się go określić.

Faktycznie oznacza to zwolnienie z opodatkowania tej transakcji. I takie stanowisko przyjął fiskus w interpretacjach zmieniających dotychczasowe wykładnie.  

Więcej: www.biznes.interia.pl