Unijne pieniądze na ochronę zdrowia. MZ w najbliższych dniach ogłosi pierwsze konkursy

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lipca 2015 15:23


Unijne pieniądze na ochronę zdrowia. MZ w najbliższych dniach ogłosi pierwsze konkursy Pula wszystkich unijnych środków w tej perspektywie finansowej wynosi 12 mld zł. Fot. Fotolia

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w najbliższych dniach ogłosi pierwsze konkursy, w ramach których będzie można ubiegać się o środki unijne na realizację programów z dziedziny ochrony zdrowia. Do wydania jest 12 mld zł.

W poniedziałek (20 lipca) zdrowia minister zdrowia Marian Zembala wręczył akty powołania członkom Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze ochrony zdrowia. Zajmie się on oceną projektów zgłoszonych w konkursach.

Członkami komitetu zostali m.in. przedstawiciele resortów, Narodowego Funduszu Zdrowia, władz regionalnych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także organizacji pozarządowych i działających w ochronie zdrowia związków zawodowych.

Zembala podkreślił, że w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 Polska wyda ok. 12 mld zł na realizację inwestycji w obszarze ochrony zdrowia, współfinansowanych z funduszy europejskich. To blisko trzykrotnie więcej, niż w latach 2007-2013 - wówczas było to 4,5 mld zł.

Dodał, że dokument określający strategię wydatkowania tych środków, czyli "Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-20", został wysoko oceniony przez Brukselę.  - Ten dokument to „mądra ściąga”, która pokazuje, w którym obszarze jaki podmiot może starać się o wsparcie, np. powiat, stowarzyszenia pacjentów czy pogotowie ratunkowe - powiedział minister zdrowia.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki wyjaśnił, że środki unijne na ochronę zdrowia będą pochodziły zarówno z programów centralnych, czyli z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Infrastruktura i Środowisko, ale także z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk zaznaczył, że programy, które w ramach bieżącej perspektywy finansowej UE będą realizowane w ochronie zdrowia, będą wprowadzać innowacje służące poprawie jakości życia Polaków.

Dyrektor departamentu funduszy europejskich w resorcie zdrowia Michał Kępowicz poinformował, że nowo powołany komitet będzie działać do 2022 r. i w tym czasie będzie oceniać projekty dotyczące ochrony zdrowia przygotowywane na poziomie ministerstw i regionów.  - Będzie oceniał, czy są one faktycznie warte wsparcia, czy wpisują się w rzeczywistą mapę potrzeb - powiedział.

Jak zaznaczył, pieniądze unijne przeznaczone na realizację tych projektów będą uruchomione już w najbliższych tygodniach. - W tym tygodniu będzie uruchomiony konkurs nastawiony na wsparcie osób starszych, w kolejnym tygodniu - konkurs dotyczący wsparcia centrów symulacji medycznych - podkreślił Kępowicz.

- Będą dla nas ważne również programy profilaktyczne, promocja zdrowia, kształcenie kadr medycznych - lekarzy i pielęgniarek. Będzie można stworzyć silne wsparcie dla nowych osób, które będą chciały kształcić się na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo - dodał.

Pod koniec czerwca Zembala przewodniczył polskiej delegacji w rozmowach z Komisją Europejską na temat możliwości szybkiego uruchomienia inwestycji w obszarze ochrony zdrowia współfinansowanych z funduszy europejskich.

Rozmowy dotyczyły uzgodnienia warunków sprawnego rozpoczęcia przedsięwzięć w obszarze zdrowia, w tym służących rozwojowi profilaktyki zdrowotnej, kształceniu kadr medycznych, tworzeniu i rozwojowi na uczelniach medycznych centrów symulacji medycznej, poprawie jakości opieki nad osobami starszymi, wdrożeniu rozwiązań projakościowych i poprawiających działanie systemu ochrony zdrowia, a także rozwojowi infrastruktury w podmiotach leczniczych.

Jak informuje resort zdrowia na swoich stronach, środki unijne będą przeznaczone na inwestycje służące przekształceniu polskiej ochrony zdrowia w system bardziej nowoczesny i efektywny, który będzie podążał ku wszelkim innowacjom, służącym poprawie jakości opieki nad pacjentem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.