UOKiK: kary za zerwanie polisy inwestycyjnej niższe już u wszystkich towarzystw

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   29 marca 2016 14:36


UOKiK: kary za zerwanie polisy inwestycyjnej niższe już u wszystkich towarzystw Skandia jest ostatnim towarzystwem ubezpieczeniowym, które UOKiK skłonił do obniżenia opłat za wcześniejszą rezygnację z polisy inwestycyjnej. Fot. reynermedia/Flickr.com (CC BY 2.0)

Towarzystwo ubezpieczeniowe Skandia to ostatnia ubezpieczalnia, z którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynegocjował korzystniejsze zasady wcześniejszej rezygnacji z polisy inwestycyjnej. Posiadaczami takich programów często stawali się niczego nieświadomi seniorzy.

Przedstawiciele handlowi proponowali osobom starszym polisę inwestycyjną jako alternatywę lokaty bankowej. Klienci często nie byli informowani o wysokich karach za zerwanie umowy przed terminem.

Od kilku miesięcy UOKiK, grożąc nałożeniem wysokich kar, negocjował z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które sprzedawały ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, zmianę warunków ich wcześniejszego zerwania. Takie umowy wiązały klienta na kilkanaście lat, a za rezygnację z polisy przed terminem groziły opłaty likwidacyjne dochodzące do nawet 100 proc. wpłaconych środków - donosi Gazeta Wyborcza. 

UOKiK wynegocjował ze Skandia, że w przypadku polis opłacanych składką regularną towarzystwo obniży opłaty likwidacyjne do maksymalnie 29 proc. wpłaconych przez klienta składek. W każdym kolejnym roku umowy opłaty będą maleć o 1-2 proc. Z kolei w przypadku umów ze składką jednorazową za wcześniejsze zerwanie polisy klienci zapłacą nie więcej niż 6 proc. wpłaconych oszczędności.

Poprzedni rząd PO-PSL przyjął ustawę, która ogranicza wysokość opłat likwidacyjnych do 4 proc. wpłaconych środków. Nowe przepisy obowiązują jednak tylko do nowych polis. Klienci, którzy dali się namówić na ryzykowne inwestycje kilka lat temu, pozostawali bez pomocy.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR