UOKiK wszczął postępowanie przeciwko NMedical

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 lipca 2018 09:41


UOKiK wszczął postępowanie przeciwko NMedical Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko NMedical, działającej również pod marką NovuMedical - poinformował UOKiK. Dodano, że firma zaprasza na badania, które okazują się pokazem handlowym, a konsumenci - głównie osoby starsze - skarżą się, że nie mogą odstąpić od zawartych z nią umów.

UOKiK poinformował w środowym komunikacie, że postępowanie przeciwko NMedical - działającemu również pod marką NovuMedical - zostało wszczęte w czerwcu br.

"Podstawą do podjęcia działań były liczne zawiadomienia rzeczników konsumentów z całej Polski. Jest to firma, która oferuje udział w swoim programie medycznym. Umowy zawiera głównie z osobami starszymi" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, ze skarg konsumentów wynika, iż zapraszani byli na bezpłatne badania stanu zdrowia. Urząd tłumaczy, że "rzekome badanie wykonywane jest jednak nie przez pracowników służby zdrowia, ale przez przedstawicieli spółki".

"Skuteczność urządzenia do tego badania nie jest potwierdzona testami klinicznymi. W oczekiwaniu na wyniki konsumenci zapraszani są do udziału w prelekcji dotyczącej m.in. zalet stosowania pola magnetycznego w leczeniu różnych schorzeń. Po zakończonym wykładzie odbywają się indywidualne konsultacje i interpretacja wyników badań. Z dotychczasowych ustaleń UOKiK wynika, że przedstawiciele NMedical sugerują konsumentom, że cierpią na różne choroby, a stan ich zdrowia jest zagrożony. Remedium na to jest program medyczny NMedical, obejmujący m.in. matę rehabilitacyjną. Koszt programu to ponad 5,5 tys. zł" - napisano.

Ponadto, jak podał UOKiK, skargi dotyczą tego, że konsumenci nie mogą odstąpić od zawartych z NMedical umów. "Przedsiębiorca bowiem twierdzi, że ustawa o prawach konsumenta, która dotyczy m.in. osób kupujących na pokazach, nie obowiązuje przy umowach o usługi medyczne" - czytamy. Zdaniem UOKiK, ustawowe wyłączenie prawa odstąpienia nie stosuje się do umów zawieranych przez NMedical.

Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreśla, że seniorzy coraz częściej otrzymują zaproszenia na rzekomo "bezpłatne" badania, które w rzeczywistości są pokazem handlowym.

"Firmy chcą wykorzystać to, że nie można odstępować od umów o usługi medyczne zawarte na pokazach. Interpretują ten przepis na swoją korzyść. Zapominają jednak, że to wyłączenie dotyczy usług zdrowotnych, które są wykonywane przez osoby z fachową wiedzą medyczną, a nie pracowników marketingu" - powiedział cytowany w komunikacie Niechciał.

Urząd przekazał, że poza postępowaniem przeciwko NMedical w toku są działania w sprawie Centrum Medycznego św. Franciszka (inna nazwa: Mazowieckie Centrum Medyczne) oraz przeciwko MedicalM2 (inna nazwa Centrum Medyczne Rehabilitacji i Fizjoterapii).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR