UOKiK wyśle do banku "tajemniczego klienta". Umowy staną się bardziej przejrzyste?

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   28 lipca 2016 15:54


UOKiK wyśle do banku "tajemniczego klienta". Umowy staną się bardziej przejrzyste? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pracownicy UOKiK będą mogli anonimowo kontrolować przedsiębiorców - m.in. z obszaru usług finansowych, podając się za osoby zainteresowane nabyciem towarów lub usług - informuje Rzeczpospolita. Czy z umów znikną drobny druk i skomplikowany język - mieszanka nieprzyjazna szczególnie osobom starszym - okaże się zapewne po jakimś czasie.

Nowe uprawnienie przysługuje Prezesowi UOKiK od 17 kwietnia 2016 r. na mocy nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Ponadto Prezes UOKiK i Przewodniczący KNF podpisali 23 czerwca porozumienie w sprawie współpracy w zakresie mystery shopping.

Można się spodziewać, że urzędnicy korzystający z instytucji tajemniczego klienta będą w szczególności badać, czy przedsiębiorcy - w szczególności finansowi - oferują swoim klientom odpowiednie dla nich produkty oraz czy robią to we właściwy sposób - tłumaczy "Rz". 

Czytaj też: Wizyta w banku może być niebezpieczna dla seniora

Ostatnie zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów zdefiniowały nowe typy niekorzystnych, np. proponowanie usług finansowych nieodpowiadających potrzebom klientów lub oferowanie usług w sposób nieadekwatny do ich charakteru (tzw. misselling).

Nowe rozwiązanie ma na celu ochronę konsumentów przed pułapkami skomplikowanych polisolokat czy też ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym niedostosowanych do profilu klienta.

Czytaj też: Hydraulik i lekarz gratis, czyli jak banki kuszą seniorów

Mystery shopping będzie mógł być stosowany w sprawach dotyczących praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Żeby skorzystać z instytucji tajemniczego klienta, prezes UOKiK będzie musiał uzyskać uprzednią zgodę Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a więc przedstawić stosowną argumentację wykazującą celowość zastosowania tego środka.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR