USA: chrapanie obywateli kosztuje 150 miliardów dolarów rocznie

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 sierpnia 2016 11:40


USA: chrapanie obywateli kosztuje 150 miliardów dolarów rocznie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

12 proc. dorosłych Amerykanów cierpi na obturacyjny bezdech senny, który objawia się chrapaniem, sapaniem i dusznością. Koszty związane z niewykrytym patologią w przypadku USA sięgają 150 mld dol. rocznie. Generuje je przede wszystkim obniżona produktywność.

Koszty związane z nierozpoznaną patologią pozwoliła określić analiza zlecona przez American Academy of Sleep Medicine (AASM), a przeprowadzona przez firmę Frost & Sullivan. Dane zebrano dzięki ankiecie wypełnionej przez 506 pacjentów leczonych z powodu obturacyjnego bezdechu sennego (OSA). Konsultowano się także ze specjalistami w dziedzinie ekonomii, zdrowia, zdrowia psychicznego, produktywności oraz wypadków. Zostały opracowane odpowiednie modele ekonomiczne.

OSA to przewlekła choroba, coraz częściej występująca także w Polsce. Jak wynika z analizy, problem dotyczy około 12 proc. dorosłych Amerykanów, czyli 29,4 mln osób. Rozpoznanie i leczenie każdego przypadku OSA w Stanach Zjednoczonych pozwoliłoby zaoszczędzić 100 mld dol. rocznie.

Według firmy Frost & Sullivan koszty związane z nierozpoznanym bezdechem sennym u amerykańskich dorosłych wynoszą 149,6 mld dol. Z tego 86,9 mld przypada na straconą produktywność, 26,2 na wypadki samochodowe, a 6,5 na wypadki w miejscu pracy. Leczenie zwiększa produktywność i poprawia bezpieczeństwo, a jednocześnie ogranicza obciążenie sytemu opieki zdrowotnej.

Nieleczony bezdech senny podnosi ryzyko kosztownych w leczeniu chorób - nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy i depresji. Zdaniem ekspertów niezdiagnozowany bezdech senny zwiększa koszty opieki zdrowotnej oraz leków o ok. 30 mld dol. rocznie.

Zgodnie z definicją American Academy of Sleep Medicine, obturacyjny bezdech senny (OSA) to związane ze snem zaburzenie oddychania z powtarzającymi się epizodami całkowitej lub częściowej niedrożności dróg oddechowych, do której dochodzi w czasie snu. Typowe objawy to chrapanie i sapanie lub duszność podczas snu oraz senność lub zmęczenie w ciągu dnia.

Głównym czynnikiem predysponującym do bezdechu sennego jest nadmierna masa ciała. W niektórych przypadkach schudnięcie może przyczynić się do poprawy lub wyeliminować objawy bezdechu sennego. Jedną z metod leczenia OSA jest ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) - terapia, która pomaga utrzymywać drożność dróg oddechowych dzięki dostarczaniu strumienia powietrza przez maskę, noszoną podczas snu.

Dzięki leczeniu OSA poprawia się jakość snu, rośnie produktywność, zaś absencja w pracy spada o 40 proc. Ok. 78 proc. pacjentów uważa leczenie bezdechu za dobrą inwestycję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR