Ustawa "dezubekizacyjna" może obciąć emerytury strażakom. Czynnym i byłym

FINANSE

Autor: tvn24.pl/Rynek Seniora   02 grudnia 2016 10:48


Ustawa "dezubekizacyjna" może obciąć emerytury strażakom. Czynnym i byłym Według Klubu Generalskiego Państwowej Straży Pożarnej ustawa dezubekizacyjna pozbawi obencyh i byłych strażaków emerytur. Fot. PAWEL de Ville/PTWP

Klub Generalski Państwowej Straży Pożarnej, który zrzesza byłych szefów tej formacji, alarmuje, że wielu emerytów i oficerów straży pożarnej wciąż pozostających w służbie straci świadczenia w dotychczasowej wysokości, jeśli Sejm uchwali ustawę "dezubekizacyjną" w brzmieniu zaproponowanym przez ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka.

Klub wystosował w tej sprawie specjalne oświadczenie kierowane do posłów i senatorów - informuje tvn24.pl.

Z ich analizy projektu ustawy "dezubekizacyjnej", która trafiła do Sejmu, wynika, że obecne świadczenia straci wielu strażaków. Zarówno tych, którzy już są na emeryturach, jak i pozostających jeszcze w służbie.

Obciążająca dla nich ma być nauka w Akademii Spraw Wewnętrznych, która według MSWiA jest tożsama ze "służbą na rzecz totalitarnego państwa". Świadczenia byłych studentów ASW lub słuchaczy kursów na tej uczelni miałyby zostać zmniejszone do ok. 2 tys. zł brutto, niezależnie od tego, ile lat pracowali w czasach III Rzeczpospolitej.

Tymczasem - jak tłumaczą byli szefowie Straży Pożarnej - wielu oficerów straży kształciło się właśnie na tej akademii. Tam kończyli dwuletnie zaoczne studia, po których zostawali magistrami administracji.

Były minister spraw wewnętrznych, poseł PO Marek Biernacki, twierdzi, że sprawa strażaków to jeden z wielu absurdów, które przynosi ustawa MSWiA; dotyczy ona też tysięcy żołnierzy, policjantów czy pograniczników.

Projektem w piątek (2 grudnia br.) ma zająć się Sejm.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje