Ustawa o odwróconej hipotece po poprawkach Senatu

FINANSE

Autor: PAP, bankier.pl/Rynek Seniora   24 października 2014 13:38


Ustawa o odwróconej hipotece po poprawkach Senatu

Sejm odrzucił część poprawek Senatu do ustawy o odwróconym kredycie. Dotyczyły one m.in. tego, aby umowa o odwróconym kredycie miała formę aktu notarialnego, zaś odstąpienie od tej umowy następowało w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem.

Sejm odrzucił także poprawkę Senatu by używany w ustawie termin "inne koszty" oznaczał wyłącznie koszty prowizji wykonywanych przez bank upoważnień, wyceny nieruchomości lub lokalu oraz monitorowania wartości nieruchomości lub lokalu.

W ustawie uchwalonej przez Sejm było zapisane, że "inne koszty" to koszty inne niż odsetki, które kredytobiorca jest zobowiązany ponieść w związku z umową odwróconego kredytu hipotecznego, w szczególności prowizje i inne opłaty.

Sejm przyjął natomiast poprawkę Senatu, by kwoty wskazane w formularzu informacyjnym dot. oferty odwróconego kredytu hipotecznego nie musiały mieć charakteru szacunkowego.

Posłowie przyjęli także poprawkę Senatu, zgodnie z którą bank powinien dostarczyć kredytobiorcy formularz informacyjny dotyczący odwróconego kredytu hipotecznego w terminie nie krótszym niż 14 dni przed zawarciem umowy, ale termin ten może być skrócony na żądanie kredytobiorcy.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym określa zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczenia zobowiązań z niej wynikających. Zgodnie z nią taki kredyt oferować będą mogły tylko banki, oddziały banków zagranicznych czy instytucji kredytowych, a także instytucje kredytowe prowadzące działalność, transgraniczną, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Ustawa zakłada także, że spadkobiercy kredytobiorcy, jeśli będą chcieli zachować nieruchomość, dostaną 12 miesięcy na spłatę należności bankowi. W wypadku, gdy tego nie zrobią, nieruchomość ma przejść na własność banku, z tym, że jeżeli jej wartość przekroczy sumę należności wobec banku, ten wypłaci nadwyżkę spadkobiercom. Natomiast gdyby wartość nieruchomości nie pokryła całej należności wobec banku, ten nie będzie mógł wobec nich zgłaszać roszczeń z tego tytułu.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR