W 2016 r. waloryzacja rent i emerytur będzie symboliczna
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   30 grudnia 2015 09:51

Rządowy projekt ustawy budżetowej na 2016 r. zakłada przywrócenie waloryzacji emerytur i rent opartej na inflacji oraz na jednej piątej realnego wzrostu wynagrodzenia. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że osoba pobierająca tysiączłotową emeryturę otrzyma od marca świadczenie wyższe jedynie o 3 zł.

29 grudnia 2015 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Zgodnie z nim 1 marca 2016 r. nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Nie będzie to jednak kwotowe zwiększenie jak w 2012 r. (prawie wszystkie świadczenia zostały podwyższone o jednakową wartość) czy też mieszane (jak w roku 2015), gdzie osoby uzyskujące świadczenia poniżej 5299,97 zł otrzymały dodatkowe 36 zł miesięcznie.

W przyszłym roku nastąpi powrót do metody procentowej - zwiększenie świadczeń waloryzacji będzie odpowiadać średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonemu o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2015 r.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że inflacja pod koniec listopada tego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku spadła do minus 0,5 proc. Jeśli chodzi o realny wzrost płac, można zakładać, że w całym 2015 r. roku wyniesie on ok. 4 proc. Jeśli od tego się odejmie deflację, to emerytury mogą wzrosnąć jedynie o 0,3 proc.

Według takiego systemu osoba pobierająca emeryturę w wys. 1000 zł otrzyma od marca świadczenie o 3 zł większe. Jaka ostatecznie będzie waloryzacja, dowiemy się w lutym 2016 r., gdy GUS poda dane za cały rok.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.