W budżecie tylko 125 mln zł na leki dla seniorów. Opozycja: projekt wali się w gruzy
Autor: KL/Rynek Seniora   05 stycznia 2016 13:37

W planie budżetu resortu zdrowia na 2016 r. na rzecz projektu bezpłatnych leków dla seniorów zabezpieczono 125 mln zł. W opinii opozycji takie finansowanie przekreśla założenia programu.

- Za 125 mln zł nie ma sensu finansować polityki 75 +. Jakkolwiek byśmy nie patrzyli, nie wystarczy - komentował 5 stycznia w czasie komisji zdrowia prof. Marian Zembala, poseł PO, były minister zdrowia,  a była premier Ewa Kopacz wprost stwierdziła, że takie finansowanie tego projektu to dowód na oszustwo wyborcze PiS.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący komisji poseł Bartosz Arłukowicz. - Szumnie zapowiadano projekt bezpłatnych leków dla seniorów. Na ten cel miało być 500 mln zł, potem przedstawiono projekt na ok. 300 mln zł, a w końcu w projekcie budżetu widzimy 125 mln zł - mówił Arłukowicz. 

Posłowie wskazywali, że cały projekt wali się w gruzy, bo nie widać w tym budżecie możliwości finansowania leków 75 +. W innym wypadku trzeba by było zabezpieczyć 2-4 miliardy, a nie 125 mln zł.

- To kwota na rozruch tego programu, jedynie na pierwszy rok. Chcemy w br. do niego przystąpić i na bieżąco go oceniać, rozpoznać potrzeby w tym zakresie, aby żadne środki nie zostały zmarnotrawione - odpowiadała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Poseł Tomasz Latos (PiS) zaznaczał, że nikt z ekipy rządzącej nie obiecywał, że wszystko zmieni się od 1 stycznia. - Musimy urealnić wyceny świadczeń, przygotować mapy potrzeb zdrowotnych i przejrzeć wiele innych obszarów, dopiero w konsekwencji tej wiedzy będzie postępowała reforma - wyjaśniał.

 Zwrócił też uwagę, że kwestia finansowania leków dla osób 75 + nie ogranicza się do środków z budżetu państwa, bo sporo leków będzie refundowanych przez płatnika.

Latos apelował do posłów opozycji, by z krytyką wstrzymali się do czasu faktycznego wdrożenia planów rządu.

Ostatecznie sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan budżetu w zakresie ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.