W ustalaniu wysokości emerytury mogą pomóc świadkowie

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   24 maja 2016 12:38


W ustalaniu wysokości emerytury mogą pomóc świadkowie W poświadczeniu faktycznej wysokości zarobków mogą pomóc świadkowie - ale tylko przed sądem. Fot. Fotolia

Dziennik Gazeta Prawna opisuje przypadek byłego pracownika, który po złożeniu do ZUS wniosku o ustalenie wysokości kapitału początkowego dowiedział się, że dokumentacja posiadana przez pracodawcę nie jest kompletna, a dodatkowo deklaruje on niższe zarobki niż faktycznie osiągał zatrudniony. W takich przypadku pomocni mogą okazać się świadkowie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość wynagrodzeń dla celów emerytalno-rentowych można potwierdzić na podstawie dokumentów wystawionych przez pracodawcę, tj. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu lub na podstawie legitymacji ubezpieczeniowej.

Zaświadczenie powinno być wystawione przez pracodawcę na podstawie posiadanej dokumentacji płacowej. Przy jej braku wysokość wynagrodzenia może być potwierdzona na podstawie innej wiarygodnej dokumentacji, którą mogą stanowić dokumenty z akt osobowych pracownika, np. umowa o pracę, angaże itp.

Jeśli nie ma dokumentacji płacowej, świadkowie mogą potwierdzić wysokość zarobków wyłącznie w postępowaniu sądowym. Z dotychczasowego orzecznictwa wynika, że w postępowaniu przed sądem ubezpieczeń społecznych w sprawach o świadczenia emerytalno-rentowe nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przeprowadzania dowodu z zeznań świadków lub z przesłuchania stron - informuje DGP. 

Pracownik albo ubezpieczony ubiegający się o świadczenie z ubezpieczenia społecznego może w postępowaniu przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych wszelkimi dowodami wykazywać okoliczności, od których zależą jego uprawnienia z tytułu ubezpieczenia - także wtedy, gdy z dokumentów zatrudnienia zgromadzonych przez pracodawcę wynika co innego.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.