Waloryzacja 2016: emeryci i renciści mogą zapomnieć o jednorazowym dodatku?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   16 listopada 2015 14:21


Waloryzacja 2016: emeryci i renciści mogą zapomnieć o jednorazowym dodatku? Miała być niewielka waloryzacja i trochę wyższy jednorazowy dodatek. Może nie być ani jednego, ani drugiego. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

W przyszłym roku emeryci i renciści oprócz „zwykłej” waloryzacji świadczeń mieli otrzymać jednorazowy dodatek. Tak plan miał rząd Ewy Kopacz. W tej chwili jednak i dodatek, i poziom waloryzacji stoją pod wielkim znakiem zapytania.

Poprzedni rząd chciał objąć dodatkiem 6,5 mln osób, których emerytury i renty pod koniec lutego 2016 r. wynosiłyby nie więcej niż 2 tys. zł brutto. Im niższe świadczenie, tym dodatek byłby wyższy - od 100 do 350 zł. Niestety, błąd popełniony przez kancelarię premier Kopacz stawia pod znakiem zapytania to świadczenie.

Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym w 2016 r. poprzedni rząd przyjął 20 października, czyli już po ostatnim posiedzeniu Sejmu. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz od razu zapowiedział, że dokument zostanie złożony już w nowej kadencji, po to, by nie objęła go dyskontynuacja prac parlamentarnych. Tyle że Kancelaria Premiera wysłała projekt do Sejmu 26 października, czyli dzień po wyborach. A powinna w czwartek, 12 listopada, czyli w dniu rozpoczęcia VIII kadencji Sejmu.

Prawnicy oraz Biuro Sejmu nie mają wątpliwości co do tego, że projekt ustawy złożony w październiku nie może być procedowany.  

Niestety pod znakiem zapytania stoi też przyszłoroczna waloryzacja świadczeń dla wszystkich emerytów. Wszystko z powodu deflacji, która, według prognoz NBP i OECD będzie wyższa, niż w lipcu przewidywał rząd. Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że emerytury i renty, zamiast minimalnie wzrosnąć, mogłyby zostać obniżone. „Dziennik Gazeta Prawna” uspokaja, ale i ostrzega:  - Emerytur nikt nie obniży, ale podwyżek może nie być - czytamy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.