Waloryzacja emerytur: o ile wzrosną świadczenia w 2016 roku?
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   14 kwietnia 2015 12:14

W rządzie trwają prace nad ustalaniem sposobu waloryzacji przyszłorocznych emerytur. Zdaniem analityków fakt, że decyzja ta zapada w roku wyborczym sprawi, że podwyżka będzie wyższa niż wnikałoby to tylko z suchego wskaźnika.

Rząd ma możliwość zwaloryzowania przyszłorocznych świadczeń na trzy sposoby. Pierwszy z nich opiera się na zwykłych zasadach, czyli podwyżka o wskaźnik inflacji plus 20 proc. wskaźnika wzrostu płac. Ma on ten minus, że z uwagi na niską inflację średnia emerytura urosłaby zaledwie o 17 zł.

Dlatego - jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” - dużo bardziej prawdopodobna jest realizacja wariantu, w którym większość emerytów otrzymałaby kwotową podwyżkę (tak jak miało to miejsce w tym roku). Możliwy jest też trzeci scenariusz - mieszany. Tu mocno podniesione zostałyby świadczenia minimalne, a reszta waloryzowana byłaby na zwykłych zasadach.

Rząd będzie miał twardy orzech do zgryzienia. A wszystko przez wybory i niską inflację.

Ekonomiści są zgodni: polska gospodarka zaliczy w tym roku średnioroczną deflację na poziomie 0,5–0,6 proc., co oznacza, że do wyliczeń na potrzeby emerytur zmiany cen nie będą brane pod uwagę. Z kolei wzrost płac w 2015 r. rząd w ustawie budżetowej oszacował na szacuje w ustawie budżetowej na 4,3 proc. To oznacza, że gdyby zastosować podstawowy ustawowy wzór, to waloryzacja emerytur i rent w 2016 r. wyniosłaby nieco poniżej 0,9 proc.   

W przypadku najniższej emerytury, która wynosi 880 zł, przekładałoby się to na podwyżkę o niepełne 8 zł, a w przypadku osób z przeciętną emeryturą, która wynosi ok. 2000 zł, podwyżka wyniosłaby 17 zł

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.