Waloryzacja rent i emerytur 2016: jednorazowy dodatek najbardziej prawdopodobną opcją

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   03 września 2015 11:30


Waloryzacja rent i emerytur 2016: jednorazowy dodatek najbardziej prawdopodobną opcją Wypłacane w 2016 r. dodatki do rent i emerytur mogą wynieść od 200 do 300 zł brutto. Fot. Archiwum

Wypłata jednorazowych dodatków - to najbardziej prawdopodobny wariant przyszłorocznej podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych.

Według „Gazety Wyborczej”, która powołuje się na swojego informatora z rządu, realizacji bardziej kosztownych dla budżetu pomysłów przeciwne jest Ministerstwo Finansów.

Dlatego można wykluczyć „najdroższe” rozwiązanie, jak choćby zmianę zasad waloryzacji polegającą na podwyższeniu do 1 tys. zł brutto najniższych emerytur. Mało prawdopodobne jest też powtórzenie zasad waloryzacji z tego roku.

W marcu 2015 r., gdy emerytom również groziła niewielka (kilku- lub kilkunastozłotowa) podwyżka, rząd postanowił, że zdecydowana większość świadczeń wzrośnie o co najmniej 36 zł brutto. Na ten pomysł trzeba było znaleźć dodatkowe 1,5 mld zł w budżecie państwa.

Dlatego w 2016 r. w grę może wchodzić jedynie wprowadzenie jednorazowych dodatków. W rządzie jest kilka koncepcji dodatków. Jedna z wersji zakłada, że będą wypłacane wszystkim, których emerytura lub renta jest niższa niż 2,1 tys. zł brutto. Dodatki byłyby zróżnicowane i wynosiły od 200 do 300 zł brutto. Maksymalny dostawałyby osoby mające emeryturę minimalną lub niewiele od niej większą. Dodatki mogłyby zostać wypłacone w marcu 2016 r. wraz z coroczną waloryzacją (która będzie niewielka, na poziomie 0,52 proc.).  

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.