Wcześniejsza emerytura dla nielicznych. To efekt reformy i polityki ZUS

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 lipca 2015 10:43


Wcześniejsza emerytura dla nielicznych. To efekt reformy i polityki ZUS   ZUS skrupulatnie weryfikuje uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Fot. Fotolia

Coraz mniej osób w Polsce zyskuje prawo do wcześniejszej emerytury. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba spadła niemal czterokrotnie. To efekt ograniczenia przywilejów i drobiazgowej weryfikacji dokumentów przez ZUS.

O ile w 2009 r. osób z prawem do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej było 171,5 tys., to rok później liczba ta spadła do 51,3 tys. W kolejnych latach wielkości te utrzymywały się na podobnym poziomie. W 2011 r. było to 55,5 tys., w 2012 r. – 60,5 tys., w 2013 r. – 55,2 tys., a w ubiegłym już tylko 49,9 tys.

Zdaniem dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, byłej wiceminister pracy i polityki społecznej, świadczy to o sukcesie reformy emerytalnej. W 2008 r. uchwalono bowiem ustawę o emeryturach pomostowych, która przyznawała prawo do wcześniejszego zakończenia pracy wyłącznie osobom faktycznie zatrudnionym w szkodliwych warunkach.

W efekcie pozbawiono prawa do wcześniejszych emerytur około 750 tys. pracowników zatrudnionych pod koniec 1998 r. w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. 

Zdaniem ekspertów tak znaczący spadek liczby osób pobierających wcześniejsze emerytury to także efekt polityki ZUS. Przykładem mogą być kierowcy samochodów ciężarowych, którym ZUS próbował zakwestionować pracę kierowców samochodów ciężarowych tylko dlatego, że w czasie postępowania wyjaśniającego przyznali się, że pomagali też przy wyładunku towarów.  

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.