Wiceminister finansów: byłbym przeciw wprowadzaniu dodatku do emerytur w 2018 r.

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 września 2017 11:20


Wiceminister finansów: byłbym przeciw wprowadzaniu dodatku do emerytur w 2018 r. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie rekomendowałbym wprowadzania zapowiadanego dodatku do emerytur do budżetu w 2018 r.; problemem byłby nie tyle deficyt, co reguła wydatkowa - powiedział w TOK FM wiceminister finansów Leszek Skiba.

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że jej resort pracuje nad wsparciem najbiedniejszych emerytów; miałoby ono postać specjalnego dodatku w wysokości 500 zł. Jak podała, wypłata mogłaby nastąpić w drugiej połowie 2018 r.

- Nie mam jeszcze zgody ministra finansów na to, by było to na pewno w 2018 r. (…) Rok 2017 nie wchodzi w grę, nie ma tego zapisanego w ustawie budżetowej i nie przeprowadzilibyśmy tej operacji. (…) To byłby ewentualnie dodatek w drugiej połowie roku 2018, po tym, jak będziemy wiedzieli dokładnie i precyzyjnie jakie są skutki wdrożenia przez pół roku wieku emerytalnego - powiedziała minister Rafalska w TV Republika.

O stanowisko względem tej propozycji pytany był na antenie TOK FM wiceminister finansów Leszek Skiba.

- To już jest pytanie, można powiedzieć, polityczne. Bo z punktu widzenia projektu budżetu to on jest zbudowany w takim stopniu, że ciężko jest znaleźć (miejsce na - PAP) dodatkowy wydatek rzędu 2-3 mld - powiedział wiceminister. Dodał, że problemem w tej kwestii byłby nie tyle deficyt, co tzw. stabilizująca reguła wydatkowa, która wyznacza nieprzekraczalny limit wydatków dla organów i jednostek finansów publicznych, w tym dla budżetu państwa. - Tak naprawdę reguła wydatkowa hamuje wydatki i rzeczywiście spowodowała, że duża część wydatków nie została zrealizowana - tłumaczył wiceminister.

Dopytywany, czy w takim razie w 2018 r. nie chciałby takiej ustawy, Skiba odpowiedział, że "nie rekomendowałby" jej. - Jeśli znajdą się inne wydatki, które mogą być wyłączone i niezrealizowane zamiast tych wydatków (...) to proszę bardzo - dodał jednak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR