Wiceprezes ZUS: do tej pory III filar piątym kołem u wozu, czas na zmiany

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   14 września 2016 14:00


Wiceprezes ZUS: do tej pory III filar piątym kołem u wozu, czas na zmiany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem wiceprezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marcina Wojewódki, do tej pory III filar był traktowany jak piąte koło u wozu. W rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreśla, że bez tego systemu nie możemy spodziewać się wysokich emerytur - i że czas zacząć działać. Jakie proponuje rozwiązania?

Wojewódka tłumaczy w rozmowie z GW, że prognozowane niskie emerytury to konsekwencja liczby i wysokości odprowadzonych składek, a nie kwestia tego, że ktoś komuś coś zabrał albo nie dał.

Proponuje, aby obowiązkowo każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, musiał utworzyć pracowniczy program emerytalny (PPE) i odkładać w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

Tłumaczy, że PPE istnieją w Polsce na zasadzie dobrowolności od 15 lat i tylko 2,5 proc. pracowników z nich korzysta. Jak twierdzi wiceprezes ZUS, "dziś PPE są dla bogatych oraz świadomych przedsiębiorców i pracowników". Zachęca, by przedsiębiorcy na początek odkładali choćby 20 zł na jednego pracownika i tłumaczy: "będziecie płacić za pracowników dodatkową składkę, ale w zamian będą zmniejszone inne wasze obciążenia".

Wojewódka precyzuje, że obecnie PPE tworzone są głównie w dużych spółkach skarbu państwa, np. energetycznych czy paliwowych, oraz w zagranicznych korporacjach, które zainwestowały w Polsce; w tym drugim przypadku programy emerytalne są w obowiązkowym pakiecie socjalnym pracowników, tak jak abonament medyczny.

W odpowiedzi na pytanie GW, czy samo utworzenie PPE wystarczy, aby przyszłe emerytury były większe, wiceprezes Zakładu proponuje dodatkowo "odtrącanie" na PPE części podwyżek dla pracowników (np. 10 proc.).

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR