Więcej emerytów to wyższe podatki?
Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia   09 marca 2015 11:47

W styczniu tego roku emerytów było już 4,993 mln - to o niemal 60 tys. więcej niż pół roku temu i 12 tys. więcej niż w grudniu - wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita". Nowa fala emerytów "dotkliwie" obciąża budżet ZUS. Jakie mogą być tego rezultaty?

Biorąc pod uwagę, że emerytów przybywa w tak błyskawicznym tempie, można szacować, że w marcu będzie ich już ponad 5,01 mln.

W styczniu ubiegłego roku ZUS wydawał na emerytury 9,88 mld zł miesięcznie. Rok później - 10,26 mld zł. Te 380 mln zł miesięcznie więcej daje rocznie ok. 4,6 mld zł (część tego wzrostu to efekt waloryzacji świadczeń).

Problemy zakładu są dosyć poważne, a już teraz do co trzeciej wypłacanej z niego złotówki dorzuca się państwo. W opinii ekspertów w tej sytuacji podniesienie podatków nakładanych na obywateli wydaje się być nieuniknione - donosi Rzeczpospolita.

Polska na świadczenia dla starszych osób wydaje prawie 12 proc. produktu krajowego brutto.  To dużo chociaż wciąż mamy dość młodą populację, na cztery osoby w wieku zdolności do pracy przypada jedna w wieku 65+. Średnia dla krajów OECD (organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata ) wynosi 7,8 proc.

Rosnąca liczba emerytów to powód do zmartwień dla pracujących. Obecna sytuacja może powodować presję na podwyżkę podatków. To m.in. za sprawą manka w ZUS rząd podniósł w 2012 r. składkę rentową o 2 pkt proc.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.