Wiek emerytalny poróżnił związki zawodowe i pracodawców

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   21 kwietnia 2016 14:42


Wiek emerytalny poróżnił związki zawodowe i pracodawców Związkowcy i pracodawcy spierają się o wiek emerytalny. Fot. archiwum

Związki zawodowe i pracodawcy nie są w stanie wypracować kompromisu ws. zmiany wieku emerytalnego - donosi Rzeczpospolita.

Rada Dialogu Społecznego, która pracuje nad prezydencką nowelizacją przepisów przywracającą wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn zaproponowała wprowadzenia nowego wieku emerytalnego: 61 lat dla kobiet i 66 lat dla mężczyzn.

W zamian za to związkowcy mogliby liczyć na wprowadzenie prawa do emerytury wyłącznie na podstawie stażu pracy po 35 latach dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Był jednak dodatkowy warunek: taka wcześniejsza emerytura nie mogła być niższa niż 130 proc. minimalnej. Czyli około 1 tys. zł na rękę.

Ta propozycja jednak  nie została ona zaakceptowana przez władze poszczególnych organizacji. Prezydium OPZZ przegłosowało negatywną opinię dla tej propozycji, bo oczekuje wdrożenia zmian przewidzianych w prezydenckim projekcie, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Nawet „Solidarność", której szef rozesłał projekt kompromisu, nie ma jeszcze w tej sprawie oficjalnego stanowiska; przyjmie je w najbliższych dniach.

Pracodawcy RP przyjęli już negatywne stanowisko wobec tych zmian. Chcą wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w 2036 r. na poziomie 66 lat i później wspólnego podnoszenia wieku do 67 lat w 2040 r. Nie wykluczają wtedy dyskusji o wprowadzeniu emerytur wyłącznie za staż.

Stanowiska nie ma jeszcze BCC ani Konfederacja Lewiatan, która zaplanowała posiedzenie zarządu dopiero na przyszły tydzień. Już teraz wiadomo nieoficjalnie, że nie zgodzi się na utrzymanie niższego wieku emerytalnego kobiet i wprowadzenie emerytur za staż.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.