Wybory parlamentarne 2015: emerytury głównym tematem kampanii?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   26 maja 2015 10:55


Wybory parlamentarne 2015: emerytury głównym tematem kampanii?

Zmiany w systemie emerytalnym to temat, wokół którego będzie się ogniskować kampania przed wyborami do parlamentu. A to dlatego, że obiecali je główni oponenci w rozstrzygniętych właśnie wyborach prezydenckich - przewiduje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustępujący prezydent zaproponował możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek po 40 latach opłacania składek. Kancelaria Prezydenta opracowała nawet dokładny projekt przepisów, ale wczoraj (25 maja br.) wycofała go z konsultacji społecznych.

Prezydent elekt zapowiadał z kolei odwrócenie reformy wieku emerytalnego. O ile plan Bronisława Komorowskiego obwarowano wieloma warunkami, by uniknąć kolejnych wydatków budżetowych, o tyle ponowne obniżenie wieku zgłaszane przez Dudę kosztowałoby krocie.

Według wyliczeń MF dopłaty do systemu przez kolejne 45 lat przekroczyłyby ponad 1,4 bln zł. Nie ma więc pewności, czy pomysł się utrzyma, tym bardziej że porozumienie, jakie kandydat PiS podpisał ze związkami zawodowymi, wspomina głównie o stażu pracy uprawniającym do przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek.  

Nawet jeśli obniżenie wieku znajdzie się w konkretnym projekcie ustawy, to i tak jest mało prawdopodobne, by uchwalił je obecny Sejm. Ma na to zbyt mało czasu.

Zarówno emerytalne, jak i podatkowe zapowiedzi Dudy stawiają jednak pod ścianą rząd, który nie będzie mógł ich zignorować w toku kampanii wyborczej. Jednym z możliwych scenariuszy, to zdaniem „DGP”, przejęcie emerytalnego projektu prezydenta Komorowskiego i możliwie szybkie uchwalenie go.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.