Wydatki socjalne Polski rosną szybciej niż dochody. Na renty i emerytury wydamy prawie 10 proc. PKB

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2017 08:06


Wydatki socjalne Polski rosną szybciej niż dochody. Na renty i emerytury wydamy prawie 10 proc. PKB Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wydatki na ochronę społeczną, w tym. m.in. na emerytury i renty, mają rosnąć wyraźnie szybciej niż gospodarka - pisze we wtorek (25 kwietnia) Dziennik Gazeta Prawna.

- Polskie finanse publicznej (będą - PAP) bardziej solidarne niż liberalne - pisze dziennik, wskazując na nową wersję programu konwergencji przygotowaną przez Ministerstwo Finansów i jak co roku przesłaną przez polski rząd do Komisji Europejskiej. - Zakłada ona duży wzrost znaczenia socjalu - podkreśla DGP.

PiS odchodzi od polityki prowadzonej przez poprzedni rząd - pisze dziennik.

- Platforma w drugiej połowie kadencji zaczęła hamować wydatki publiczne tak, że ich relacja do PKB zaczęła spadać. Obecna władza stawia na inny wariant. Udział wszystkich wydatków publicznych w tym i przyszłym roku ma wzrosnąć do ok. 43,5 proc. PKB (w 2016 r. było to 41,3 proc.) - wyjaśnia.

Dziennik wskazuje, że wzrost wydatków społecznych to efekt spełnienia obietnic wyborczych PiS, przede wszystkim programu "Rodzina 500 plus" i dodatków na dzieci (roczny koszt ok. 1 proc. PKB) i pozostałych nakładów na rodzinę (ok. 1,4 proc. PKB z 2015 r.).

Duże znaczenie będzie też mieć obniżenie wieku emerytalnego.

- W połączeniu ze wzrostem minimalnej emerytury i standardową waloryzacją świadczeń podniesie to nakłady na świadczenia z 9,7 proc. PKB w 2017 r. do 9,9 proc. PKB w 2018 r. - zauważa DGP.

Gazeta cytuje zarazem opinię prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Towarzystwa Ekonomicznego, która uważa, że "taka zmiana wektora w polityce gospodarczej może pozytywnie wpłynąć na popyt i tym samym wzrost PKB".

- Gdy obywatele są zatrudniani, a płace rosną, rosną także wpływy z podatków, zarówno dochodowego, jak i pośrednich od kupowanych towarów, jak VAT - wskazuje Mączyńska. - Tyle że nie można przesadzić. Udział wydatków społecznych w PKB powinien być warunkowany zamożnością społeczeństwa - przestrzega.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR